Zastanówmy się nad tym, w którym kierunku zmierza branża grzewcza. Wpływ na zmiany mają przepisy międzynarodowe (w tym unijne) oraz rosnąca świadomość użytkowników w zakresie ekologii i dbałości o środowisko naturalne. To sprawia, że nowoczesne rozwiązania grzewcze skupiają się na poprawie energooszczędności i wydajności przy jednoczesnej redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Właśnie dlatego wielkie pieniądze inwestowane są m.in.w badania i rozwój technologii związanych z odnawialnych źródeł energii. To kierunek, w którym ogrzewnictwo powinno zmierzać w ostatnich latach.
Już teraz AI coraz śmielej wchodzi do branży grzewczej. Najbliższe lata powinny jeszcze wzmocnić ten trend. Sztuczna inteligencja już teraz wykorzystywana jest w celu bieżącego monitorowania parametrów pracy układu oraz jakości powietrza w pomieszczeniach, jak i innych obszarów związanych z ogrzewnictwem. Według nas trend ten powinien się utrzymywać, a obecność AI w tym sektorze z roku na rok będzie jeszcze lepiej dostrzegalna.
W najbliższych latach producenci powinni wiele pieniędzy inwestować w testowanie nowych i lepszych źródeł energii. W sektorze ogrzewnictwa dotyczy to m.in. wodoru jako paliwa do kotłów, biopaliw i biomasy czy też zwiększonej efektywności wykorzystania energii słonecznej. Obserwujemy to już teraz, jednak w najbliższych latach trend ten powinien się nasilać.
Oczywiście najbliższe lata to nie tylko poszukiwanie nowych rozwiązań. To także skupienie się na rozwoju tych systemów i technologii, które wykorzystywane są już teraz. Spodziewamy się znacznej poprawy jakości i wydajności pomp ciepła, w tym stworzenia urządzeń dostosowanych do pracy w ekstremalnych warunkach. Kolejnym z kierunków są miniaturowe pompy ciepła, które mogłyby być dostosowane do zasilania w ciepło mniejszych mieszkań i obiektów. Wydaje się, że w najbliższych latach to te kierunki powinni być wiodące w ogrzewnictwie. Technologia rozwija się jednak bardzo dynamicznie, dlatego niczego nie można wykluczyć.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl