Przygotowanie systemu grzewczego na zimę

Nadszedł październik a to oznacza, że zima może pojawić się w każdej chwili. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas zimnych czy mroźnych dni, warto  już teraz zająć się nie tylko zadbaniem o zapas paliwa, ale i przeglądem, konserwacją oraz ewentualnymi naprawami systemu grzewczego w naszym domu. Najlepszym okresem na przegląd kotła C.O. jest jesień, najlepiej kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem sezonu grzewczego. 

Znaczenie przygotowania systemu grzewczego na zimę

Przegląd kotła i całego systemu grzewczego jesienią umożliwi nam wczesne wykrycie potencjalnych problemów lub uszkodzeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na ogrzewanie domu podczas zimy, a nawet doprowadzić do wychłodzenia budynku.  Teraz mamy jeszcze odpowiednio dużo czasu na naprawy i zapobieganie uszkodzeniom, zanim dojdzie do poważnej awarii. A w sezonie grzewczym serwisy mają pełne ręce roboty i czas oczekiwania na przyjazd specjalisty może być długi. Czasem też podczas przeglądu okazuje się, że konieczne mogą być naprawy lub zamówienie części zamiennych, a czas oczekiwania na realizację takiego zamówienia może być długi. Serwis kotła C.O. jeszcze przed sezonem grzewczym pozwoli na usunięcie osadów, zabrudzeń i ewentualnych uszkodzeń, które mogłyby ujemnie wpłynąć na jego efektywność. Dzięki temu w domu będzie panowała pożądana temperatura, a rachunki za ogrzewanie nie wzrosną. Ważne jest także nasze bezpieczeństwo, ponieważ niesprawny kocioł czy system grzewczy może emitować szkodliwe gazy. 

Przepisy dotyczące systemów grzewczych

W Polsce zgodnie z przepisami, kotły grzewcze, zarówno te na paliwo stałe, jak i gazowe czy olejowe, wymagają okresowych przeglądów technicznym. Powinny one być przeprowadzane co najmniej raz w roku dla kotłów na paliwo stałe i co dwa lata dla kotłów gazowych oraz olejowych. Bez względu czy mamy kocioł węglowy, olejowy czy gazowy z zamknięta komorą spalania, nasz dom podlega także corocznemu obowiązkowemu przeglądowi przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Taką kontrolę może przeprowadzić tylko specjalista - mistrz kominiarski, lub posiadacz odpowiednich uprawnień budowlanych. Przeprowadzona kontrola i czyszczenie muszą zostać udokumentowane odpowiednim protokołem – obecnie elektronicznym. Ten nakaz wynika z konieczności minimalizacji zagrożenia pożarowego, a jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dla budynków ogrzewanych paliwem stałym takim jak węgiel, kontrola ta powinna odbywać się do 4 razy w ciągu roku. 

Czyszczenie i konserwacja kotła centralnego ogrzewania

Wszystkie kotły C.O., niezależnie od rodzaju (gazowe, olejowe, czy na paliwo stałe), powinny być regularnie serwisowane i konserwowane. Prace te powinniśmy zlecić serwisantowi z odpowiednimi uprawnieniami. Szczególnie ważne jest to w przypadku kotłów gazowych. Przegląd i serwis kotła obejmuje: 

  • Sprawdzenie stanu technicznego oraz regulację palnika. Zapewni to optymalne spalanie paliwa. W przypadku konieczności wykonuje się też czyszczenie dysz i innych elementów palnika.
  • Sprawdzenie stanu technicznego oraz czyszczenie wymiennika ciepła, co jest kluczowe dla efektywnej pracy kotła. Pozwala to wykryć potencjalne uszkodzenia lub korozję oraz zapewnia właściwą efektywność kotła. Zanieczyszczenia mogą skutkować niepełnym spalaniem paliwa i emisją szkodliwych gazów, takich jak tlenek węgla. 
  • W przypadku kotłów gazowych podstawową czynnością wykonywaną podczas przeglądu jest czyszczenie filtrów wodnych i filtra gazowego. Niedrożny filtr zimnej wody zasilającej powoduje, że kocioł nie wytwarza ciepłej wody o wymaganej temperaturze. Natomiast niedrożny filtr gazu może być przyczyną nieprawidłowej pracy kotła.
  • Kontrolę, czyszczenie lub ewentualną wymianę filtra paliwa. Jest to ważne w przypadku kotłów olejowych i na paliwo stałe, ponieważ zanieczyszczenia mogą zatkać system i zmniejszyć jego wydajność.
  • Sprawdzenie szczelności całego układu grzewczego, w tym rur i połączeń. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieszczelności mogą prowadzić do spadku ciśnienia w systemie, co obniży efektywność kotła.
  • W przypadku kotłów na paliwo stałe: czyszczenie i sprawdzenie paleniska - usunięcie nagromadzonych popiołów, sadzy czy resztek z komory spalania. Poprawi to wydajność spalania oraz wyeliminuje zagrożenia wynikające z gromadzenia się osadów.
  • Czyszczenie i regulacja zaworów bezpieczeństwa, które zapewniają utrzymywanie odpowiedniego ciśnienie w instalacji i zapobiegają awariom.
  • Sprawdzenie systemu odprowadzania spalin – pod względem poprawności działania oraz ewentualnych nieszczelności, które mogłyby powodować emisję szkodliwych gazów.
  • W przypadku kotłów na paliwo stałe - czyszczenie i konserwacja elementów zbiornika. 
  • Sprawdzenie systemu elektrycznego kotła – m.in. połączeń przewodów oraz przetestowanie działania sterownika. 

Przygotowanie instalacji grzewczej 

Przegląd systemu grzewczego w domu jednorodzinnym powinien, oprócz samego kotła, objąć  również takie elementy, jak rury, zawory, przyłącza, grzejniki oraz pompa obiegowa i naczynie wzbiorcze. Szczególną uwagę należy zwrócić na ewentualne wycieki, korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Prace obejmują:

  • Sprawdzenie, czy system nie jest zapowietrzony a jeśli tak, to odpowietrzenie go. Powietrze w instalacji grzewczej może prowadzić do obniżenia efektywności grzejników oraz powodować nieprzyjemne dźwięki.
  • Kontrolę ciśnienia w systemie centralnego ogrzewania. Przeważnie powinno wynosić 1-2 bara i nie przekraczać 3 barów. Zbyt wysokie może być spowodowane uszkodzonym zaworem bezpieczeństwa lub naczyniem wzbiorczym. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, oznacza to zbyt małą ilość wody lub nieszczelność w systemie. Trzeba wtedy uzupełnić poziom wody oraz ewentualnie wymienić uszczelki zaworów i przyłączy.
  • Sprawdzenie zaworów odcinających i regulacyjnych w systemie oraz termostatycznych przy grzejnikach. Powinny działać płynnie, natomiast zablokowane lub nieszczelne zawory mogą skutkować nierównomiernym ogrzewaniem pomieszczeń.
  • Czyszczenie i ewentualne odpowietrzanie grzejników. Jest to niezbędne przed każdym sezonem grzewczym.
  • Sprawdzenie naczynia wzbiorczego pod względem wartości ciśnienia oraz ewentualnych uszkodzeń i wycieków. 
  • Sprawdzenie, czy rury systemu są odpowiednio zaizolowane termicznie, szczególnie te prowadzące przez pomieszczenia nieogrzewane. Dobra izolacja zapobiega stratom ciepła, co może obniżyć koszty ogrzewania.
  • Kontrolę pracy pompy obiegowej. Słyszalne szumy, wibracje lub nieprawidłowy przepływ wody mogą wskazywać na konieczność naprawy lub wymiany. Jeżeli pompa była wyłączona przez dłuższy czas, a kocioł był odłączony od zasilania elektrycznego, może dojść do zablokowania pompy obiegowej na skutek zakleszczenia się wirnika i trzeba ją wtedy odblokować.
  • Kontrolę poprawności działania wszystkich elementów pomiarowych i sterujących. Zapewni to uzyskanie właściwej temperatury w pomieszczeniach domu oraz optymalne zużycie energii.

 

Oprócz tego powinniśmy wykonać także przegląd systemu wentylacji. Jego prawidłowe działanie jest kluczowe dla sprawności systemu ogrzewania oraz dla naszego bezpieczeństwa.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (T.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl