Ogrzewanie gazowe to pojęcie, które odnosi się do wielu rozwiązań grzewczych. W tej kategorii znajdują się m.in.: piece gazowe kondensacyjne, kotły tradycyjne, piece jednofunkcyjne i dwufunkcyjne, modle wolnostojące oraz wiszące. To tylko kilka przykładów. Łączy je to, że do ich pracy niezbędne jest dostarczenie gazu ziemnego jako paliwa. Ten jest spalany w komorze, a energia cieplna generowana w tym procesie oddawana jest do układu c.o. i c.w.u. Odpowiednio dobrane parametry pieca sprawią, że bez problemu zadbasz o komfort cieplny w swojej nieruchomości.
Oczywiście ogrzewanie gazowe nie byłoby tak popularne, gdyby nie jego zalety. Przede wszystkim uznaje się je za bezpieczne i relatywnie wygodne w montażu. Inwestor może podłączyć się do sieci gazowej. Jeżeli to nie jest możliwe, to korzysta się z dedykowanych zbiorników na gaz, z których pobierane jest paliwo w trakcie pracy układu. Rozwiązanie to charakteryzuje się dużą czystością. Jest to związane z tym, że nie ma potrzeby składowania paliwa stałego w postaci drewna, brykietów czy też pelletu. Dzięki temu ogrzewanie gazowe sprawdza się również w nieruchomościach o ograniczeniach infrastrukturalnych. Pozwala na zaoszczędzenie miejsca i czasu. Kolejną korzyścią jest wysoki poziom automatyzacji całego procesu. Wystarczy zaprogramować pracę układu i cieszyć się pożądanym komfortem cieplnym w budynku. Spalanie gazu jest też bardziej ekologiczne od m.in. węgla i drewna, a w jego trakcie nie produkuje się popiołu. To kolejny argument za tego typu inwestycją.
Ogrzewanie gazowe ma również swoje minusy. Ostatnie lata i zawirowania geopolityczne sprawiły, że cena tego paliwa jest wysoka. Wpływa to na wzrost kosztów ogrzewania nieruchomości. Ponadto trudno oszacować budżet, ponieważ ceny na rynku zmieniają się błyskawicznie. Dodatkowo zakup nowoczesnych kotłów kondensacyjnych wiąże się z dużym wydatkiem. Koszty ponosi się również przy wykonywaniu przewodów kominowych, ponieważ materiał wykorzystany do ich budowy musi być odporny na korozję chemiczną. To kluczowe minusy, które warto rozważyć przed inwestycją w ogrzewanie gazowe.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl