Jakie ogrzewanie do domu 100m2?

Dom jednorodzinny o powierzchni 100 m2 to dom mały. W takim budynku kluczowe jest odpowiednie wykorzystanie dostępnej powierzchni. W pierwszej kolejności jednak przeanalizujmy stan techniczny domu, ponieważ ma on zasadniczy wpływ na koszty ogrzewania. Starszy, nieocieplony budynek o powierzchni 100 m2 będzie wymagał rocznie 20000 kWh energii, natomiast po odpowiednim ociepleniu już 16000 kWh. Natomiast nowo wzniesiony dom standardowy wymaga 12000 kWh, energooszczędny tylko 7000 kWh, zaś pasywny jedynie 1500 kWh, czyli 7,5% w porównaniu do starszego bez ocieplenia.

Do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystuje się różne rozwiązania. Mogą to być kotły na węgiel, gazowe kondensacyjne, pompy ciepła lub grzejniki elektryczne. Jednak w tak małym domu, jak omawiany, nie ma sensu inwestować w system ogrzewania z dużą kotłownią. 100 m2 to stosunkowo niewielka powierzchnia do ogrzania, a zatem moc źródła ciepła nie musi być duża. W przypadku budynku ocieplonego wystarczy już 15 kW mocy grzewczej, natomiast jeśli zastosujemy ogrzewanie elektryczne na podczerwień, to może wystarczyć nam już 8 kW.

Koszty ogrzewania domu o powierzchni 100 metrów

Ze względu na niskie koszty instalacji i zużywanej energii koszty oraz odpowiednie wykorzystanie małej, dostępnej powierzchni, w domu po powierzchni 100m2 najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Wiele osób uważa, że ogrzewanie „prądem” jest bardzo drogie. Jednak jest to prawdą tylko w przypadku grzejników tradycyjnych, np. olejowych czy tzw. farelek. Natomiast nowoczesne ogrzewanie elektryczne to zupełnie co innego, zwłaszcza gdy zainwestujemy także w instalację fotowoltaiczną. Może to być pompa ciepła lub ogrzewanie na podczerwień. Jednak gruntowe pompy ciepła są bardzo drogie. Tańsze i łatwiejsze w instalacji są pompy powietrzne. Jednak są mniej wydajne – szczególnie w niskich temperaturach. Natomiast promienniki podczerwieni są tu najtańsze w zakupie oraz instalacji, natomiast roczne koszty ogrzewania za ich pomocą są podobne, co w przypadku pomp ciepła powietrznych. Obecnie wynoszą one rocznie ok. 3000 zł dla nowego, ocieplonego domu o powierzchni 100m2.Ogrzewanie na podczerwień polega na emisji fal elektromagnetycznych, które następnie są pochłaniane przez mieszkańców domu oraz elementy jego konstrukcji i wyposażenia – ściany, meble czy przedmioty, powodując wydzielanie się ciepła. Przypomina to ogrzewanie promieniami słonecznymi. Odczuwalny efekt cieplny jest bardzo szybki, dzieje się to tak samo, jak na zewnątrz, gdy słońce wyjdzie zza chmur. Podczerwień jest efektywniejsza o ok.30% od standardowego ogrzewania konwekcyjnego, ponieważ ogrzewani są najpierw ludzie i elementy domu, nie zaś powietrze. Dzięki temu powietrze nie jest także nadmiernie wysuszane, a wiadomo, że zbyt niska wilgotność względna (poniżej 40%) jest niepożądana. W odróżnieniu od ogrzewania węglowego czy gazowego, ogrzewanie na podczerwień nie wymaga corocznych przeglądów. Montaż paneli na podczerwień jest szybki i bezinwazyjny. Możemy też zainstalować folie grzewcze – pod podłogą, na ścianach czy na suficie. Zapewni to jeszcze lepszy rozkład temperatur.

Ogrzewanie domu 100 m2

Obecnie produkowane są także nowoczesne panele grzewcze będące połączeniem 2 metod ogrzewania: podczerwieni i konwekcji. Panel taki ogrzewa ludzi, zwierzęta, ściany i przedmioty w domu za pomocą promieniowania podczerwonego. Jednocześnie fale podgrzewają przednią ściankę obudowy do temperatury maksymalnie 85-95°C. Powoduje to naturalny obieg powietrza w pomieszczeniu. Zimne powietrze wchodzi do obudowy panelu poprzez otwory w dolnej jego części, nagrzewa się i wychodzi z góry. Ta konwekcja zwiększa wydajność panelu. Niektóre nowoczesne panele na podczerwień posiadają także inteligentne, precyzyjne regulatory temperatury. W odróżnieniu od tradycyjnych typu włącz-wyłącz, regulatory te płynnie zmieniają pobieraną moc elektryczną za pomocą inwerterów. Moc grzania jest automatycznie dopasowywania do warunków otoczenia. Dzięki temu możliwe jest znacznie niższe zużycie energii elektrycznej, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Powoduje to także mniejsze obciążenie instalacji elektrycznej.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (T.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl