W dużym skrócie centralne ogrzewanie to układ, który jednocześnie zasila w energię cieplną wiele pomieszczeń. Ponadto wykorzystuje do tego jedno źródło ciepła. Może być ono zlokalizowane w pomieszczeniu gospodarczym lub też w dedykowanej instytucji, która odpowiada za dostarczenie ciepła do budynku (np. elektrociepłownia). W skład układu c.o. wchodzą trzy podstawowe elementy. Należą do nich: źródło ciepła, system dystrybucji ciepła w postaci rur i kanałów powietrznych oraz elementy przekazujące ciepło do pomieszczeń (popularne kaloryfery, kratki grzewcze lub anemostaty).
Obecnie klasyfikuje się wiele rodzajów instalacji centralnego ogrzewania. Pod uwagę bierze się takie kryteria jak: źródło ciepła, rodzaj czynnika grzewczego i rodzaj elementu przekazującego ciepło.
Ze względu na źródło ciepła wyróżnia się instalacje oparte o:
Drugi podział uwzględnia rodzaj czynnika grzewczego wykorzystywanego w układzie. Zgodnie z nim wyróżniamy:
Ponadto centralne ogrzewanie może mieć postać:
Centralne ogrzewanie od lat z powodzeniem wykorzystywane jest w różnego typu budownictwie. Jest to związane z niezaprzeczalnymi zaletami tego rozwiązania. Przede wszystkim pozwala ono na zaoszczędzenie miejsca, ponieważ za ogrzewanie pomieszczeń odpowiada jedno źródło ciepła i nie ma potrzeby instalowania kotła w każdym z nich. Ponadto w ten sposób można m.in.:
Centralne ogrzewanie minimalizuje ryzyko zaprószenia ognia w nieruchomości czy też jej zaczadzenia. Przed decyzją o inwestycji w centralne ogrzewanie warto zapoznać się z jego charakterystyką, zaletami oraz wykonać dedykowany projekt dla Twojego domu lub biura.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl