Ogrzewanie podłogowe – z czego się składa i jak działa?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejszym sposobem ogrzania domu.

Nie bez powodu – ma bowiem wiele zalet w porównaniu do innych typów ogrzewania.

Elementy ogrzewania podłogowego

Zacznijmy od tego, z czego się składa i jak jest zbudowane. Ogrzewanie podłogowe w skrócie składa się z układu rurek (zazwyczaj o średnicy 16 mm) zalanych w betonowej podłodze. Przez rurki ułożone na warstwie izolacyjnej ze styropianu lub pianki poliuretanowej płynie czynnik grzewczy (woda lub czynnik niskokrzepnący ) o temperaturze 25-55°C. Układ taki ze względu na dużą masę podłogi ma dużą bezwładność – podłoga długo się nagrzewa, ale też długo stygnie. Jest to zaletą jak również wadą – ciężko jest sterować takim układem, ale też w przypadku braku zasilania w ciepło działa jak piec akumulacyjny. Musimy też wykonać układ zasilania w czynnik grzewczy o określonej temperaturze i wydajności. Jego źródłem może być każdy kocioł grzewczy lub pompa ciepła. Czynnik doprowadzany jest do rozdzielaczy, a następnie zachowując odpowiednią temperaturę do poszczególnych obwodów grzewczych wykonanych z zalanych posadzką rur. Dzięki temu unikamy montowania grzejników nie zawsze stanowiących element dekoracyjny. Na ogrzewanej podłodze możemy położyć zarówno drewno, panele jak i ceramikę. Należy jednak unikać wykładzin i dywanów, które stanowią warstwę izolacyjną.

Ogrzewanie podłogowe dobre dla alergików

Ogrzewanie podłogowe jest przyjazne dla alergików. Dzięki równemu rozkładowi temperatury ruch powietrza unoszący kurz jest ograniczony do minimum. Brak jest też stref o różnych temperaturach, ponieważ powierzchnią grzewczą jest cała podłoga a nie miejscowe źródła takie jak grzejniki. Niska temperatura czynnika grzewczego powoduje także mniejsze przegrzewanie powietrza, a co za tym idzie powietrze nie jest takie suche.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest tak popularne?

Co przyczyniło się do popularyzacji ogrzewania podłogowego? Niewątpliwie sprawiła to z znacznym stopniu zmiana technologii w budownictwie , które znacząco ograniczyły straty ciepła przez przegrody budowlane. Dzięki temu do pomieszczeń musimy doprowadzić znacznie mniejszą ilość ciepła, co przekłada się na znaczące obniżenie temperatury czynnika grzewczego. Oznacza to również zmniejszenie kosztów instalacji ze względu na ograniczenie jej mocy oraz podniesienie sprawności źródeł ciepła. Sprawność coraz częściej stosowanych gazowych kotłów kondensacyjnych oraz pomp ciepła rośnie wraz z obniżaniem temperatury czynnika grzewczego. Zastosowanie niskotemperaturowego kotła kondensacyjnego zamiast zwykłego kotła atmosferycznego pozwala podnieść sprawność z ok. 90% do prawie 110%. Z kolei obniżenie temperatury czynnika grzewczego w przypadku zastosowania pompy ciepła z 55°C do 35°C może zwiększyć efektywność grzewczą o prawie 30%. Musimy pamiętać jednak, że kalkulacje te sprawdzą się w domu niskoenergetycznym i pasywnym, czyli tam, gdzie straty ciepła i zapotrzebowanie na energię grzewczą są minimalne. Stosowanie ciepłych okien i brak mostków termicznych powoduje, że nie występują miejsca wykraplania się wilgoci i nie ma potrzeby miejscowego przegrzewania stref ( przykładem są stare okna i grzejniki pod nimi).

Ogrzewanie podłogowe jako elektryczne maty grzewcze

Do wykonania ogrzewania podłogowego można również zastosować elektryczne maty grzewcze – jest to często stosowane w łazienkach, gdzie korzystamy z niego przez cały rok. Można też stosować oba systemy jednocześnie. Prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie ogrzewania podłogowego w domu jest dosyć skomplikowanym zadaniem i warto je zlecić fachowcom. A potem zostaje nam cieszyć się komfortową i energooszczędną instalacją pracującą bezawaryjnie przez długie lata.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.