Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego to urządzenie, które stosuje się w ramach nowoczesnych systemów grzewczych. Odpowiednio dobrany rozdzielacz może jednocześnie współpracować nawet z kilkoma lub kilkunastoma sekcjami (obiegami) grzewczymi w ramach jednej instalacji. Dzięki temu kontroluje się przepływ ciepła w poszczególnych obiegach. Głównym zadaniem urządzenia jest zadbanie o to, aby we wszystkich obwodach systemu ogrzewania podłogowego był zapewniony jednakowy przepływ czynnika grzewczego. Wpływa to na wzrost wydajności układu oraz utrzymanie pożądanych parametrów jego pracy. Pod tym względem rozdzielacz pełni rolę serca ogrzewania podłogowego.
Kluczem do uzyskania wysokiej efektywności ogrzewania podłogowego jest dopasowanie rozdzielacza bezpośrednio do posiadanej instalacji. Urządzenie to stanowi ważny element całego układu, więc warto nieco więcej czasu poświęcić na analizę. Przy wyborze rozdzielacza bierze się pod uwagę takie czynniki jak:
Obecnie najczęściej stosuje się modele mosiężne, jednak na rynku dostępne są również rozdzielacze ze stali nierdzewnej oraz poliamidu i innych tworzyw sztucznych. Dodatkowo urządzenie może być wzbogacone o: przepływomierze, zawory termostatyczne mieszające i odpowietrzniki. Dobór w tym zakresie warunkowany jest indywidualnymi potrzebami inwestora oraz jego budżetem.
Bez dwóch zdań w nowoczesnych systemach ogrzewania podłogowego warto stosować rozdzielacze. W ten sposób zwiększa się wydajność układu oraz minimalizuje ryzyko jego usterek. Ponadto wpływa to na łatwiejsze utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz generuje realne oszczędności energetyczne. Te ostatnie przekładają się na obniżoną wysokość rachunków za ogrzewanie domu. Stosowanie rozdzielaczy podłogowych jest już standardem w budownictwie energooszczędnym. Warto zapoznać się z parametrami urządzeń oferowanych przez renomowanych dostawców oraz skonsultować zakup z ekspertem branżowym.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl