Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Jednym ze sprawdzonych i często wybieranych sposobów na ogrzanie mieszkania lub domu jest ogrzewanie podłogowe. Z powodzeniem instalację tego typu można wykonać w wielu pomieszczeniach, w tym m.in.: w przedpokoju, salonie, kuchni, czy łazience. Tego typu rozwiązanie wpływa na estetykę wnętrz, a także jest bardzo praktyczne. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym, zanim zdecydujesz się na jego instalację. 


Czym jest ogrzewanie podłogowe?

W dużym skrócie jest to instalacja grzewcza, która znajduje się pod posadzką w pomieszczeniu. Oznacza to, że pod podłogą instaluje się system ogrzewania, którego zadaniem jest ogrzewanie wnętrza budynku. Montaż ogrzewania możliwy jest tylko w wybranych pomieszczeniach, z czego często korzystają inwestorzy. Tego typu system może stanowić podstawowe ogrzewanie lub też być dodatkową opcją w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych. Podczas projektowania i wdrażania tej technologii, należy pamiętać o odpowiedniej izolacji, które zminimalizuje ryzyko ewentualnych strat ciepła i korzystnie wpłynie na komfort eksploatacji pomieszczeń. To sprawia, że ogrzewanie podłogowe powinni wykonywać doświadczeni fachowcy. 


Rodzaje podłogowego ogrzewania

Podstawowy podział instalacji ogrzewania podłogowego dzieli się na elektryczne i wodne. Ogrzewanie podłogowe elektryczne jest niezależne od centralnego ogrzewania, dzięki czemu z powodzeniem może być użytkowane przez okrągły rok. Alternatywą pozostaje wodne ogrzewanie podłogowe, które jest elementem instalacji centralnego ogrzewania. Oznacza to, że w przypadku mieszkań działa ono tylko w okresie grzewczym. W warunkach domów jednorodzinnych z powodzeniem można przygotować całoroczne wodne ogrzewanie podłogowe. 


Podstawowe zalety ogrzewania podłogowego

Oczywiście ten rodzaj ogrzewania nie cieszyłby się taką popularnością, gdyby nie określone korzyści. Podstawowe zalety tego typu ogrzewania to m.in.:

  • równomierne rozłożenie ciepła (instalacja oddaje ciepło równo na powierzchni całej posadzki);
  • estetyka aranżacji wnętrz;
  • uniwersalność;
  • oszczędność energetyczna i mniejsze koszty eksploatacji budynku;
  • możliwość utrzymania temperatury nawet o 2 stopnie niższej, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania (ogrzane stopy sprawiają, że człowiek czuje się wówczas bardzo komfortowo).

 

Systemy tego typu mają również swoje wady. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na powolne nagrzewanie się, a także wyzwania aranżacyjne. Już na etapie montażu instalacji niezbędne jest wskazanie miejsc, w których będą stały meble. Ponadto montaż ogrzewania podłogowego wiąże się z większą inwestycją, jednak zwraca się ona na przestrzeni lat eksploatacji. Ostatecznie inwestycja w ogrzewanie podłogowe jest kwestią indywidualną, którą warto dokładnie przemyśleć. Jeżeli się na to zdecydujesz, to postaw na profesjonalistów w zakresie jego wykonania. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl