Jak sama nazwa wskazuje, ten typ ogrzewania charakteryzuje się tym, że instalacja grzewcza znajduje się na jednej płaszczyźnie. Standardem w Polsce jest ogrzewanie podłogowe. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się systemy ogrzewania płaszczyznowego ściennego lub sufitowego.
Obecnie istnieją różne technologie projektowania i montażu systemów ogrzewania płaszczyznowego. Producenci komponentów prześcigają się w funkcjonalnościach i poprawie parametrów technicznych. Podstawowy podział systemów uwzględnia typ ich konstrukcji oraz miejsce wykonania ogrzewania. Pod tym kątem do wyboru są:
Może być ono wykonywane w tradycyjnej konstrukcji suchej lub w nowoczesnym rozwiązaniu wodnym. Warto rozważyć różne możliwości i skonsultować inwestycję z doświadczonym ekspertem branżowym.
Oczywiście ogrzewanie płaszczyznowe nie byłoby tak popularne, gdyby nie jego kluczowe zalety. Przede wszystkim system ten ma większą powierzchnię wymiany ciepła, dzięki czemu jest ono jeszcze efektywniej oddawane do pomieszczenia. Ponadto ciepło rozchodzi się równomiernie, wpływając na niemal idealny pionowy rozkład temperatury. Pod tym względem systemy płaszczyznowe są bardziej wydajne od tradycyjnych układów z grzejnikami ściennymi. Dodatkowo rozwiązanie płaszczyznowe jest niezwykle estetyczne, ponieważ nie ma potrzeby montażu kaloryferów ściennych. To estetyka oraz realna oszczędność miejsca, dzięki czemu pomieszczenia można jeszcze lepiej zaaranżować. Pod kątem ogrzewania płaszczyznowego warto zwrócić uwagę, że pozwala ono na zapewnienie komfortu cieplnego domowników przy temperaturze w pomieszczeniu nawet o kilka stopni niższej. Dzięki temu redukuje się koszty związane z ogrzewaniem, bez uszczerbku na komforcie życia i zdrowiu domowników. Niska temperatura zasilania układu generuje mniejsze koszty, dlatego systemy płaszczyznowe rekomendowane są m.in. w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl