Ogrzewanie podłogowe typu elektrycznego to rozwiązanie klasyfikowane w kategorii systemów płaszczyznowych. W dużym skrócie budowa tego układu polega na umieszczeniu pod posadzką dedykowanych przewodów grzejnych lub mat cieplnych. Te następnie zasila się energią. Podczas jej przepływu generowane jest ciepło. Ponadto w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym stosuje się folię izolacyjną, która zabezpiecza układ przed utratą energii cieplnej. Dobrze dopasowane parametry systemu pozwolą na swobodne utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz pomogą w optymalizacji kosztów utrzymania nieruchomości. Podczas inwestycji należy zwrócić uwagę na to, aby posadzka była wykonana z materiałów wykończeniowych przeznaczonych do układania na popularnej „podłogówce”.
Zasada działania tego typu ogrzewania jest relatywnie prosta. Jak sama nazwa wskazuje, do jego pracy niezbędne jest zasilanie energią. Ta może pochodzić bezpośrednio z sieci energetycznej lub z rozwiązań z obszaru OZE, w tym m.in. fotowoltaiki czy też przydomowej elektrowni wiatrowej. Znajdująca się pod posadzką mata nagrzewająca jest zasilana energią elektryczną. W trakcie jej przepływu generowane jest ciepło, które następnie oddawane jest do pomieszczenia. Układy tego typu umożliwiają dokładne sterowanie parametrami ogrzewania, co ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury wnętrz i dbanie o koszty związane z pracą systemu.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na korzyści, które wiążą się z jego zastosowaniem. Kluczowe z nich to m.in:
Oczywiście wiele zależy od tego, jakiej jakości materiały i podzespoły zostaną użyte do budowy układu. Aby zagwarantować sobie najwyższą jakość i bezpieczeństwo, warto korzystać z usług renomowanych wykonawców.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl