Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się rosnącą popularnością w Polsce. Montuje się ja zarówno w nowym budownictwie, jak i w remontowanych nieruchomościach. Jest to związane z jego wysoką efektywnością grzewczą oraz energooszczędnością. W tym artykule sprawdzimy nieco dokładniej, w jakich warunkach ogrzewanie podłogowe sprawdza się najlepiej.

Domy o dobrym standardzie energetycznym

Charakterystyka ogrzewania podłogowego polega na tym, że to system niskotemperaturowy. Ciepło emitowane przez instalację przedostaje się do pomieszczenia poprzez posadzkę, a następnie równomiernie rozchodzi się po wnętrzu. Popularna „podłogówka” gwarantuje niemal idealny pionowy profil temperaturowy, co wpływa na jej wydajność grzewczą. Warto jednak wiedzieć, że ogrzewanie płaszczyznowe tego typu najlepiej sprawdzi się w obiektach o dobrym standardzie energetycznym. Wybiera się je m.in. do nowych domów energooszczędnych i pasywnych. System podłogowy zda egzamin również w starszym budownictwie, jednak pod warunkiem, że zostaną przeprowadzone prace termomodernizacyjne obejmujące wykonanie dobrej jakości izolacji termicznej i wyeliminowanie strat ciepła. Wtedy „podłogówka” jest strzałem w dziesiątkę. 

W jakich pomieszczeniach warto zamontować ogrzewanie podłogowe?

Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do tego, aby ogrzewanie podłogowe montować w dowolnym pomieszczeniu w nieruchomości. Najlepiej sprawdza się jednak w łazienkach, salonach i sypialniach. W łazience zapewnia wysoki komfort użytkowania. W pomieszczeniu tym często chodzimy na boso. Dzięki „podłogówce” będziemy mieć kontakt z nagrzaną i przyjemną w dotyku posadzką. Ten sam argument przemawia za montażem systemu płaszczyznowego w sypialni. Należy jednak tak go rozplanować, aby rury grzewcze lub maty nie znajdowały się pod łóżkiem i szafą. Właśnie dlatego przed wykonaniem instalacji warto już mieć, chociaż wstępny projekt wykończenia sypialni. 

Rozwiązanie nie tylko dla sektora mieszkalnego 

Warto mieć na uwadze fakt, że ogrzewanie podłogowe to wybór nie tylko dla budownictwa mieszkalnego. Na co dzień stosowane jest również w wielu innych obiektach, w tym m.in. w biurach, siedzibach firm usługowych czy też w nowoczesnych obiektach komercyjnych (hotele, restauracje, sklepy). Zastosowanie „podłogówki” wpływa na estetykę wykończenia wnętrz oraz uwalnia cenne metry kwadratowe. Wszystko dlatego, że instalacja ukryta jest pod posadzką i nie ma konieczności montowania tradycyjnych kaloryferów ściennych. Jeżeli myślisz o wydajnym i niezawodnym systemie grzewczym, to ogrzewanie podłogowe może być strzałem w dziesiątkę. Warto skonsultować to ze specjalistą. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl