Ogrzewanie na podczerwień charakterystyka i podział urządzeń

Urządzenia na podczerwień to urządzenia, które wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali większej niż światło widzialne, ale mniejszej niż mikrofale.Urządzenia na podczerwień można podzielić na trzy główne kategorie: urządzenia aktywne, urządzenia pasywne i urządzenia hybrydowe.

Podział urządzeń 

Urządzenia aktywne to takie, które emitują własne promieniowanie podczerwone, np. lasery podczerwone, diody podczerwone czy reflektory podczerwone. Urządzenia pasywne to takie, które odbierają i rejestrują promieniowanie podczerwone emitowane przez inne źródła, np. kamery termowizyjne, czujniki ruchu czy termometry bezdotykowe. Urządzenia hybrydowe to takie, które łączą funkcje urządzeń aktywnych i pasywnych, np. noktowizory, systemy naprowadzania pocisków czy systemy ostrzegania przed kolizją. Podział urządzeń grzewczych na podczerwień jest oparty na zasadzie emisji promieniowania cieplnego przez ciała o wysokiej temperaturze.

 

Rodzaje urządzeń grzewczych na podczerwień

Urządzenia grzewcze na podczerwień są to urządzenia, które wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania pomieszczeń lub obiektów. Promieniowanie podczerwone jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale jest odbierane przez skórę jako ciepło. Istnieją różne rodzaje urządzeń grzewczych na podczerwień, które różnią się między sobą budową, zastosowaniem i mocą.

Niektóre z nich to:

  • Panele podczerwieni - są to płaskie płyty, które emitują promieniowanie podczerwone z jednej strony. Mogą być montowane na ścianach, sufitach lub podłogach. Są ciche, energooszczędne i bezpieczne dla alergików. Nadają się do ogrzewania domów, biur, hoteli czy szkół.
  • Promienniki podczerwieni - są to urządzenia, które składają się z żarówek lub lamp halogenowych, które emitują promieniowanie podczerwone w kierunku określonego obszaru. Mogą być zawieszane na sufitach lub statywach. Są szybkie w działaniu, ale zużywają dużo energii i mogą być niebezpieczne dla oczu. Nadają się do ogrzewania tarasów, warsztatów, magazynów czy hal sportowych.
  • Grzejniki podczerwieni - są to urządzenia, które składają się z metalowych prętów lub spirali, które nagrzewają się i emitują promieniowanie podczerwone. Mogą być umieszczane na ścianach, sufitach lub podłogach. Są tanie w zakupie i eksploatacji, ale mają niską sprawność i mogą być źródłem pożaru. Nadają się do ogrzewania garaży, piwnic, łazienek czy kuchni.

Każda z tych grup ma swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego systemu ogrzewania.

 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (S.W.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl