Ogrzewanie domu klimatyzatorem: efektywność, zalety i wady

Posiadasz w domu klimatyzator z funkcją ogrzewania i zastanawiasz się, czy wykorzystywanie go w okresie jesienno-zimowym ma sens? Pod pewnymi względami tak, jednak odradza się stosowanie tego urządzenia jako podstawowego źródła ciepła. W tym artykule zwrócimy uwagę na podstawowe aspekty ogrzewania domu klimatyzatorem, w tym efektywność samego urządzenia oraz wady i zalety tego rozwiązania. 

Ogrzewanie domu klimatyzatorem – na czym polega?

Wśród dostępnych na rynku klimatyzatorów coraz więcej posiada wśród swoich funkcji ogrzewanie. Polega to na procesie odwrotnym do chłodzenia pomieszczeń. Chłodne powietrze jest zasysane przez jednostkę, a następnie podgrzewane do pożądanej temperatury. W kolejnym kroku trafia ono do pomieszczenia, podnosząc jego temperaturę. To prosty system, który pomaga w utrzymaniu optymalnych warunków temperaturowych w pomieszczeniu i zadbaniu o komfort cieplny domowników. 

Czy to efektywne rozwiązanie?

Efektywność grzewcza klimatyzatora określana jest sezonowym współczynnikiem wydajności SCOP. Wskazuje on na to, ile energii cieplnej urządzenie jest w stanie wygenerować przy użyciu 1 kW energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że im wyższy współczynnik SCOP, tym lepiej, ponieważ koszty ogrzewania domu klimatyzatorem maleją. Warto wybierać urządzenia ze współczynnikiem na poziomie 4-6. 

Wady i zalety ogrzewania domu klimatyzatorem

Ogrzewanie domu klimatyzatorem ma swoje wady i zalety. Zazwyczaj jednak stosuje się je jako wsparcie w sytuacjach awaryjnych lub wtedy, gdy system grzewczy nie jest jeszcze włączony, a temperatury na zewnątrz spadają, co wpływa na obniżenie temperatury wewnątrz pomieszczeń w domu. 

Podstawowe wady ogrzewania domu klimatyzatorem to:

  • wysokie koszty ogrzewania budynku;
  • spadek wydajności urządzenia przy ujemnych temperaturach na zewnątrz;
  • potencjalnie duży hałas klimatyzatora;
  • punktowe nawiewanie ciepłego powietrza, co może utrudniać równomierny rozkład temperatury we wnętrzach. 

Kluczowe zalety tego rozwiązania to:

  • relatywnie wysoka efektywność energetyczna;
  • dwufunkcyjność urządzenia (chłodzenia i grzanie);
  • prosta obsługa urządzenia;
  • szybkie działanie;
  • ekologicznych charakter;
  • możliwość zdalnego sterowania pracą klimatyzatora. 

Kiedy ma to swoje uzasadnienie?

Oczywiście w określonych sytuacjach ogrzewanie domu klimatyzatorem ma swoje uzasadnienie. To dobry wybór m.in. wtedy, gdy działamy doraźnie i w ten sposób wspieramy podstawowy system grzewczy lub ten nie został jeszcze włączony (np. wczesna jesień). Ponadto klimatyzator z funkcją grzania sprawdzi się w przypadku obiektów wykorzystywanych sezonowo, gdy funkcja ta wykorzystywana jest sporadycznie lub w sytuacjach awaryjnych. Eksperci odradzają jednak wykorzystywanie klimatyzatora jako podstawowego źródła ciepła, ponieważ może to nie zapewnić wystarczającego komfortu cieplnego w bardzo zimne dni oraz generować wysokie koszty ogrzewania. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl