Z roku na rok dokonuje się coraz większy postęp technologiczny. Wszystko z korzyścią dla komfortu i bezpieczeństwa naszego codziennego życia. Starannie zweryfikowane innowacyjne rozwiązania z obszaru ogrzewnictwa mogą dać nam wiele korzyści. Właśnie dlatego warto przychylnym okiem spojrzeć na urządzenia i systemy rekomendowane przez profesjonalistów. To szansa na poprawę komfortu codziennego życia, zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz zredukowanie negatywnego wpływu tego układu na środowisko naturalne.
Od lat dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. To urządzenia klasyfikowane w kategorii odnawialnych źródeł energii, ponieważ do produkcji ciepła wykorzystują energię zgromadzoną w otoczeniu. Odpowiednio dobrana pompa ciepła będzie nie tylko wydajna, ale również ekologiczna. Dodatkowym atutem tych urządzeń jest fakt, że programy rządowe typu Czyste Powietrze, umożliwiają pozyskanie dofinansowania na ich zakup. Dzięki temu jeszcze więcej osób decyduje się na inwestycję w pompę ciepła do domu.
Podstawowe rodzaje pomp ciepła to:
Wśród innowacyjnych rozwiązań grzewczych znajdują się również systemy grzewcze z kolektorami słonecznymi. Jak sama nazwa wskazuje, do produkcji ciepła wykorzystują one promieniowanie słoneczne. Urządzenia te także klasyfikowane są w kategorii OZE. System tego typu pozyskuje energię ze słońca, a następnie konwertuje ją i wykorzystuje do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wody znajdującej się w instalacji centralnego ogrzewania. Kolektory można montować m.in. na dachu nieruchomości. Podstawowa instalacja składa się z: kolektorów, regulatora solarnego i zasobnika c.w.u. Najpopularniejsze rozwiązania to systemy oparte na kolektorach płaskich i próżniowych. Nowoczesne modele stanowią wsparcie systemu ogrzewania nieruchomości. Ze względu na klimat panujący w Polsce, odradza się ich stosowanie jako podstawowego źródła ciepła w nieruchomości. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się jako źródło dodatkowe.
W ogrzewnictwie wykorzystuje się również automatykę domową w postaci inteligentnych systemów zarządzania ogrzewaniem. Pozwalają one na zaprogramowanie działania źródła ciepła oraz kontrolę parametrów temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Odpowiada za to centrala sterująca oraz zestaw połączonych z nią czujników. Odpowiednio wdrożony system zarządzania ogrzewaniem pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności finansowych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu cieplnego domowników. Warto zapoznać się z możliwościami, które dają nowoczesne technologie wykorzystywane w ogrzewnictwie. Odpowiednio wdrożone przełożą się na realne korzyści.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl