Pompy ciepła spełniają rygorystyczne normy unijne w zakresie ogrzewania i dbałości o środowisko naturalne. Klasyfikowane są jako odnawialne źródła energii, ponieważ w procesie produkcji energii cieplnej wykorzystują energię ze środowiska. To ich duży atut. Są nie tylko ekologiczne, ale również wydajne. Co roku na rynku pojawiają się nowe modele o poprawionych parametrach użytkowych. Stosowanie dedykowanych grzałek sprawia, że pompy ciepła z powodzeniem zachowują swoją wydajność grzewczą nawet w przypadku srogich zim i niskich temperatur.
Wiesz już, że pompa ciepła wybór to dobry wybór pod kątem tego, aby spełnić rygorystyczne normy unijne i zapewnić sobie ekologiczne ogrzewanie. Czy jednak inwestycja w to urządzenie ma sens w przypadku domów jednorodzinnych? Oczywiście, że tak.
Nowoczesne pompy ciepła posiadają wysoki współczynnik COP, który wskazuje na to, ile jednostek energii cieplnej są w stanie wygenerować przy użyciu jednej jednostki energii elektrycznej. Modele ze współczynnikiem na poziomie 3,5-5 doskonale sprawdzą się w przypadku domów jednorodzinnych w Polsce. Będą w zupełności wystarczające.
Urządzenia te są w dużym stopniu bezobsługowe. Wystarczy je odpowiednio zaprogramować. Nie ma potrzeby uzupełniania paliwa. Ingerencja człowieka ogranicza się przede wszystkim do funkcji kontrolnej oraz do modyfikacji ustawień pracy pompy ciepła zgodnie ze swoimi potrzebami.
Warto też zwrócić uwagę na koszty użytkowania pompy ciepła. Samo ogrzewanie może tu być nawet o 3/4 tańsze, niż korzystanie z tradycyjnego kotła na paliwa stałe, płynne lub gazowe. Jest to związane z tym, że pompa ciepła potrzebuje przede wszystkim energii elektrycznej (ta może pochodzić m.in. z fotowoltaiki). Ponadto nie trzeba kupować opału, ponieważ urządzenie działa w oparciu o tzw. dolne źródło ciepła i pobiera energię z otoczenia (np.: grunt, woda, powietrze). Większe koszty ponosi się przede wszystkim przy zakupie pompy ciepła. Na szczęście obecnie można skorzystać z kilku programów rządowego wsparcia, z tym z dofinansowania na zakup źródła ciepła. Dzięki temu zmniejsza się wkład własny w inwestycję i ogrzewanie domu pompą ciepła staje się jeszcze bardziej opłacalne. Tym samym ma to sens.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl