Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne?

Właściciele domów jednorodzinnych szukają sprawdzonych sposobów na oszczędności. Jednocześnie muszą przy tym zachować komfort użytkowania budynku. Jednym z potencjalnych rozwiązań jest zamontowanie pompy ciepła. Może ona służyć zarówno do ogrzewania budynku, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Czy w obecnych czasach ogrzewanie pompą ciepła jest opłacalne? Sprawdźmy.

 

Czy pompa ciepła się opłaca?

Przede wszystkim wiele osób zastanawia się nad tym, czy inwestycja w pompę ciepła jako podstawę systemu ogrzewania się opłaca. Standardowo tak, jednak zależy to od kilku kluczowych aspektów. Pod uwagę brane są realne potrzeby domowników, stan techniczny budynku i jego parametry w zakresie termoizolacji, kubatura domu, a także stan systemu ogrzewania. Odpowiednio przygotowana inwestycja sprawi, że zakup pompy ciepła będzie się opłacał i mimo sporych kosztów początkowych, zwróci się w ciągu kilku lat. Szacuje się, że system ogrzewania oparty o pompy ciepła generuje rocznie o ok. połowę mniejsze koszty, niż alternatywa gazowa. W skali roku przekłada się to na kilka tysięcy oszczędności, a zakup pompy ciepła zwraca sie już po kilku latach. Ponadto urządzenia są wyborem wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu lub budowa przyłącza wygenerowałaby jeszcze większe koszty. Docelowo ogrzewanie domu przy użyciu pompy ciepła będzie tańsze od większości rozwiązań rynkowych. Do tego inwestor może postawić na zbiornik c.w.u., dzięki czemu urządzenie będzie odpowiadało także za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

 

Podstawowe zalety pompy ciepła w ogrzewaniu budynku

Pompy ciepła mają wiele zalet. Warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji zakupowej. Podstawowe korzyści związane z użytkowaniem pompy ciepła w ogrzewaniu domu jednorodzinnego to m.in.:

  • niskie koszty ogrzewania w skali roku;
  • brak potrzeby budowy dedykowanego komina;
  • brak potrzeby wygospodarowania pomieszczenia na paliwo;
  • mniejsza kotłownia;
  • bezobsługowe działanie;
  • niska awaryjność w przypadku pomp;
  • intuicyjne działanie.

 

Do podstawowych minusów zalicza się duży wydatek początkowy, jednak przy optymalnej eksploatacji zwraca się on dość szybko 


 

Jak zmniejszyć koszty eksploatacji pompy ciepła?

Istnieją sprawdzone sposoby na to, aby zmniejszyć koszty ogrzewania pompą ciepła. Przede wszystkim rekomenduje się ustawienie optymalnej temperatury ciepłej wody użytkowej, a także systemu. Przegrzewanie pomieszczeń nie jest wskazane, ponieważ nawet stopień różnicy może spowodować duży wzrost kosztów. Ponadto sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Wówczas system może stać się w dużym zakresie samowystarczalny. Im więcej energii pozyskasz z odnawialnych źródeł, tym mniejsze koszty ogrzewania poniesiesz. Rekomenduje się prowadzenie projektu inwestycji w ten sposób, aby od strony południowej było więcej przeszkleń. Wówczas promienie słoneczne dogrzeją wnętrza, a pompa ciepła nie będzie działała z dużą mocą. To też wpływa na realne oszczędności i to, że zakup urządzenia grzewczego zwróci się jeszcze szybciej. Jeżeli chcesz dobrać pompę ciepłą idealnie dopasowaną do swoich potrzeb, to skontaktuj się w tej sprawie ze specjalistą.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu ogrzewnictwo.pl