Oczywiście jednym z podstawowych źródeł energii odnawialnej jest energia wiatru. Można wykorzystać ją na naprawdę szeroką skalę. Na co dzień, energia wiatrowa wykorzystywana jest m.in. do produkcji energii elektrycznej. Służą do tego charakterystyczne wiatraki, które już na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Mogą być stawiane zarówno na lądzie, jak i na morzu. Podłączenie ich do specjalistycznego generatora pozwala na przekształcenie odnawialnej energii wiatrowej w prąd, który następnie trafia do klientów indywidualnych i biznesowych. Powstaje on z przekształcenia energii mechanicznej.
Popularna i znana od lat jest również energia wodna. W tym wariancie wykorzystuje się energię wody, która następnie wytwarza energię mechaniczną. Ta na końcu przekształcana jest w prąd lub wykorzystywana w innym zakresie. Na rynku istnieją różnego rodzaju elektrownie i systemy wodne.
Drugim z popularnych wyborów jest energia słoneczna. Z tej w Polsce korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Standardem staje się montowanie kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Są stosunkowo tanie w zakupie i eksploatacji. Ich zadaniem jest zbieranie energii słonecznej i przekształcanie jej w energię elektryczną, która następnie zasila wybrane systemy, a nawet całe budynki. Słońce to niewyczerpalne źródło energii, która odpowiednio wykorzystana może dać nam wiele korzyści.
Ciekawym rozwiązaniem są elektrownie geotermalne. Do ich działania należy wykorzystać energię cieplną, która gromadzi się w podziemnych zbiornikach wodnych. Konstrukcja elektrowni opiera się na dwóch odwiertach, poprzez które wypompowywana jest woda gorąca, a tłoczona woda chłodna. Zazwyczaj technologię tą wykorzystuje się do produkcji ciepła.
Jednym z pięciu kluczowych odnawialnych źródeł energii jest biomasa. W tej kategorii wyróżnia się docelową biomasę, jak i biopaliwo i biogaz. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest przyjaźniejsze naturze. To lepsze dla środowiska rozwiązanie niż węgiel, przy którego spalaniu do atmosfery dostają się szkodliwe substancje, w tym m.in. dwutlenek węgla. Właśnie dlatego, rekomenduje się przejście na odnawialne źródła energii, jeżeli w danym przypadku jest to możliwe. Decyzja taka powinna być podjęta bardzo odpowiedzialnie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl