Ogrzewanie ekologiczne

Z roku na rok wzrastają wymagania w zakresie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Dotyczy to również sektora ogrzewnictwa. Nic więc dziwnego, że udział zielonych technologii ogrzewania w rynku wzrasta. Do rekomendowanych rozwiązań zaliczane są m.in.: biomasa, geotermia oraz energia solarna. Dzięki temu może zredukować ślad węglowy generowany przez nieruchomości oraz korzystnie wpłynąć na poprawę stanu środowiska naturalnego. 

Czym są zielone technologie ogrzewania?

Od lat jesteśmy świadkami zmian, które prowadzą do wyeliminowania z gospodarki paliw kopalnych oraz rozwiązań, które generują sporo zanieczyszczeń. Alternatywę do nich stanowią zielone technologie, które coraz chętniej wykorzystywane są w sektorze ogrzewnictwa. Dzięki nim można zapewnić pożądany komfort cieplny w nieruchomości przy jednoczesnej redukcji generowanych zanieczyszczeń. Pod tym kątem na pierwsze miejsce wysuwają się odnawialne źródła energii. Jak sama nazwa wskazuje, ich zasoby są niewyczerpalne, dzięki czemu można eksploatować je bez szkody dla środowiska. Poniżej opisaliśmy wybrane z nich.

Biomasa

Ciekawym wyborem jest biomasa. To paliwo, które można spalać w różnego rodzaju piecach. Biomasa to inaczej produkty organiczne i odpady, które mogą być pochodzenia: roślinnego (fitomasa), zwierzęcego (zoomasa) lub miktoorganicznego. W ogrzewaniu domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się biomasę roślinną. Powstaje ona z odpadów organicznych, w tym m.in. z resztek pozostających po obróbce drewna w stolarni. Jako biomasę do kotłów wykorzystuje się też słomę, różnego rodzaju pelety czy też rośliny energetyczne, które uprawniane są specjalnie w ramach produkcji paliwa grzewczego. Biomasa to ekologiczny wybór, który stanowi ciekawą alternatywę dla oleju opałowego, gazu czy też węgla. Koszty tego ogrzewania są porównywalne m.in. z gazem ziemnym, jednak paliwo to pozostaje zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. 

Geotermia

Do zielonych technologii zalicza się również ogrzewanie geotermalne. W jego ramach wykorzystuje się zarówno ciepło zgromadzone w wodach termalnych, jak i w gruncie. Zależy to od specyfiki danej lokalizacji oraz możliwości. Ciepło pozyskiwane jest z otoczenia, a następnie służy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wody cyrkulującej w instalacji centralnego ogrzewania. Do kategorii ogrzewania geotermalnego zalicza się pompy ciepła z pionowym wymiennikiem umieszczanym w głębokich odwiertach. 

Energia solarna

Trzecim z ekologicznych wyborów jest energia solarna. Tu wykorzystuje się dedykowane kolektory słoneczne, które zasilają system grzewczy w nieruchomości. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej lub jako wsparcie dla centralnego ogrzewania. Ze względu na klimat w Polsce i ograniczoną liczbę dni i godzin słonecznych, odradza się stawianie tylko na energię solarną w ogrzewnictwie. Jako wsparcie jest ona jednak jak najbardziej wskazana. 

Redukcja śladu węglowego domów

Rosnąca świadomość społeczna w zakresie ekologii sprawia, że w naszych domach stosujemy rozwiązania wpływające na redukcję śladu węglowego. Wszystko po to, aby żyć w większej symbiozie z naturę i dbać o stan środowiska naturalnego oraz zasobów naturalnych dla przyszłych pokoleń. W ramach ograniczenia produkowanych zanieczyszczeń stosuje się ogrzewanie ekologiczne, w tym m.in.: biomasę, geotermię czy też energię solarną. Warto zapoznać się z ich potencjałem.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl