Co kryje się pod nazwą odnawialne źródła energii ?

Obecnie coraz częściej spotykamy się z terminem odnawialne źródła energii. Jak sama nazwa wskazuje, są to źródła, które nie są narażone na całkowite wykorzystanie i mają zdolności do odnawiania swoich zasobów. W tym artykule sprawdzimy dokładnie, czym one są oraz co kryje się pod nazwą OZE. Zapraszamy do lektury. 

OZE wg przepisów polskiego prawa

Odnawialne źródła energii są zdefiniowane w przepisach polskiego prawa. Zastosowanie ma tu Ustawa z 20 lutego 2015 roku. Zgodnie z nią jako OZE klasyfikowane są „odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów”. W dużym skrócie są to źródła energii, które pochodzą z natury i charakteryzują się niewyczerpalnością. Ponadto eksploatowane są zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i z dbałością o środowisko naturalne. 

Najważniejsze rodzaje energii w ramach OZE

Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje energii, które zaliczane są do OZE. Poszczególne z nich mają różną charakterystykę i potencjał zastosowania we współczesnej gospodarce. 

Energia solarna - pochodzi z promieniowania słonecznego. Pozyskuje się ją za pomocą instalacji fotowoltaicznych i kolektorów grzewczych. Znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkalnym oraz w obiektach przemysłowych. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych na własny użytek. 

Energia wiatrowa - pochodzi z wiatru. Ten napędza dedykowane turbiny, które odpowiadają za generowanie energii elektrycznej. Obecnie turbiny montuje się zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Ponadto na popularności zyskują przydomowe elektrownie wiatrowe. 

Energia geotermalna - pochodzi z wody znajdującej się pod powierzchnią ziemi. Ma ona temperaturę dochodzącą nawet do 100°C. Za pomocą odwiertów jest pozyskiwana i przekazywana do stacji wytwórczych. 

Energia wodna - znana i używana od lat. Pochodzi z ruchu wody, która napędza budowle hydrotechniczne, w tym m.in. elektrownie wodne. Energia wodna ma wpływ na otoczenie przyrodnicze, dlatego inwestycja w nią powinna być dobrze przemyślana. 

Energetyka pochodząca z biomasy - ostatnią z kluczowych kategorii stanowi biomasa. Tym mianem określa się substancje ciekłe lub stałe pochodzenia roślinnego, lub zwierzęcego. Biomasa powstaje z odpadów i jest ekologicznym paliwem, które służy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. To kluczowe rodzaje energii w ramach OZE. Z roku na rok jej znaczenie w gospodarce wzrasta, dlatego warto być na bieżąco z trendami w tym sektorze oraz zweryfikować potencjał zastosowania energii odnawialnej w przypadku swojej nieruchomości.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl