Przyjazne środowisku opcje ogrzewania

Obecnie zapotrzebowanie na energię jest bardzo wysokie – i stale rośnie. Stopniowe wyczerpywanie się tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa i węgiel, stało się przyczyną poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Takich jak OZE, czyli odnawialne źródła energii. Ich wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem w środowisku i mogą się one odnowić w stosunkowo krótkim czasie. Do OZE zaliczamy m.in.: energię słoneczną, energię wiatrową, energię wody, energię geotermalną (ziemi) czy biomasę.

Systemy ogrzewania, wykorzystujące odnawialne źródła energii

Energia słoneczna przekształcana jest na energię elektryczną w panelach fotowoltaicznych (PV) oraz energię cieplną w panelach (kolektorach) słonecznych (solarnych). Zaletą tych paneli jest przede wszystkim to, że pozyskiwana energia jest całkowicie darmowa. Dlatego stały sie one bardzo popularne, szczególnie fotowoltaiczne. Kolektory słoneczne umożliwiają zaopatrzenie domu w ciepłą wodę użytkową. Natomiast panele PV wytwarzają energie elektryczną, wykorzystywaną do zasilania urządzeń domowych, w tym systemów ogrzewania (np. grzejników elektrycznych, ogrzewania podłogowego elektrycznego czy promienników podczerwieni). Nadmiar produkowanej energii można przekazać do sieci zewnętrznej i odebrać jej część w późniejszym czasie (np. zimą), lub przechować w coraz popularniejszych magazynach energii.

Energia geotermalna oraz zawarta w wodzie czy otaczającym powietrzu jest wykorzystywana przez pompy ciepła. Są to niskotemperaturowe urządzenia grzewcze, które zapewnią nam niskie koszty ogrzewania i będą działać niezawodnie nawet przez kilkadziesiąt lat. Koszty eksploatacji będą jeszcze niższe przy zasilaniu urządzenia z instalacji PV. Latem obieg w niektórych pompach (rewersyjnych) można odwrócić i wtedy działa ona, jako klimatyzator. Biomasa jest wykorzystywana, jako paliwo w specjalnych kotłach. Występuje głównie w postaci brykietów i pelletów, produkowanych z trocin i wiórów drzewnych oraz słomy. Przydomowe elektrownie wiatrowe. Jest to rozwiązanie mało popularne w Polsce.

Wpływ wyboru systemu ogrzewania na środowisko.

Warto zainstalować w naszym domu ogrzewanie ekologiczne. Termin ten oznacza wykorzystywanie technologii i rozwiązań, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne. Czyli takich systemów systemów ogrzewania, które są energooszczędne, wykorzystują odnawialne źródła energii lub redukują emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Głównym celem ogrzewania ekologicznego jest zmniejszenie negatywnego wpływu na klimat i środowisko, przy jednoczesnym zapewnieniu efektywnego i komfortowego źródło ciepła. W Polsce większość elektrowni wykorzystuje, jako paliwo węgiel kamienny lub brunatny, uwalniając do atmosfery olbrzymie ilości CO2 (elektrownia Bełchatów jest jednym z liderów w Europie pod tym względem). Natomiast domowe kotły na paliwa stałe czy gaz lub olej również emitują ten gaz cieplarniany. Dlatego zainstalowanie ekologicznego źródła ogrzewania, takiego jak pompa ciepła, jest działaniem na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Coraz bardziej rozpowszechnione panele fotowoltaiczne, stanowiąca małe domowe elektrownie, również są proekologiczne. Produkowaną w nich energię elektryczną możemy wykorzystać miedzy innymi do zasilania pomp ciepła czy grzejników na podczerwień (folii grzewczych), co oznacza niemal darmowe ogrzewanie naszego domu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (P.H.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl