Porównanie tradycyjnych i odnawialnych źródeł energii w ogrzewnictwie: zalety i wady

W systemach grzewczych wykorzystuje się zarówno tradycyjne źródła energii, jak i źródła odnawialne. W każdej z tych podkategorii znajduje się kilka źródeł, które różnią się wydajnością, właściwościami oraz potencjałem zastosowania. Na potrzeby tego artykułu przygotowaliśmy krótkie podsumowanie tradycyjnych i odnawialnych źródeł energii, wskazując na ich podstawowe zalety i wady. Zachęcamy do lektury.

Tradycyjne źródła energii

To źródła energii, które w ogrzewnictwie wykorzystywane są od lat. Obecnie wiele z nich stopniowo jest wycofywanych z rynku ze względu na ich szkodliwość dla środowiska. W tej kategorii znajdują się m.in.:

  • węgiel;
  • ropa naftowa;
  • gaz ziemny;
  • olej opałowy;

To surowce nieodnawialne, które pozyskuje się z zasobów naturalnych. Jednocześnie podczas ich spalania generowane są zanieczyszczenia, które później trafiają do atmosfery. 

Zalety i wady tradycyjnych źródeł energii

Tradycyjne źródła energii mają swoje plusy i minuty. Przede wszystkim charakteryzują się wysoką wydajnością cieplną. Do tego są łatwo dostępne ze względu na dobrze rozwiniętą sieć dystrybucji. Bez problemu kupi się je w każdej części Polski. Zwolennicy tych źródeł energii wskazują również na ich dostępność kosztową oraz mniejsze wydatki związane z budową systemu grzewczego. Wśród największych wady tego typu źródeł energii wymieniane są m.in.: negatywny wpływ na środowisko i emisja gazów cieplarnianych, ograniczoną dostępność w dłuższej perspektywie (wyczerpalność) oraz rosnące koszty związane ze zmieniającymi się przepisami. 

Odnawialne źródła energii

Alternatywę stanowią odnawialne źródła energii. Należą do nich przede wszystkim:

  • energia słoneczna;
  • energia geotermalna;
  • energia wiatrowa;
  • biomasa. 

Jak sama nazwa wskazuje, są to źródła energii, które są odnawialne. Oznacza to, że się ich nie wyczerpuje, dlatego w dłuższej perspektywie mogą być bezpieczniejsze. 

Zalety i wady odnawialnych źródeł energii

Zwolennicy OZE wskazują przede wszystkim na to, że są one bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Wybrane z nich są nawet zeroemisyjne. W dłuższej perspektywie gwarantują oszczędności finansowe i niezależność energetyczną. Oczywiście odnawialne źródła energii nie są pozbawione wad. Należą do nich przede wszystkim: wysokie koszty początkowe związane z zakupem urządzenia grzewczego, wpływ warunków zewnętrznych (energia wiatrowa, słoneczna), trudności z magazynowaniem energii i niedostatecznie rozwinięta infrastruktura.  Przed decyzją o inwestycji w dane źródło ciepła, należy dokładnie zapoznać się z jego plusami i minusami. Wszelkie wątpliwości warto konsultować z branżowym ekspertem. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl