Jak sama nazwa wskazuje, elektrownia geotermalna to miejsce, w którym generowana jest energia ze źródeł geotermalnych. Podstawa działania tego typu rozwiązania jest bardzo podobna do starszych elektrowni parowych. Obecnie można wyróżnić elektrownie geotermalne jednoczynnikowe i dwuczynnikowe.
Działają one w oparciu o jedno źródło ciepła. Jeżeli elektrownia powstaje na złożu w postaci gorącej wody, to ta ostatnia jest pobierana i odparowywana w rozprężaczu. Następnie trafia do turbiny i generuje powstawanie energii elektrycznej. Wykorzystana para wodna trafia do skraplacza i powraca do postaci ciekłej. W ten sposób zamyka się cały obiekt. Jeżeli złożem jest para, to ta automatycznie kierowana jest do turbiny. Obecnie tego tylu elektrownie geotermalne mają sprawność cieplną na poziomie 30%. Wariant ten stosuje się w przypadku złóż o wysokiej temperaturze.
To elektrownie binarne. W tym wypadku gorąca woda trafia bezpośrednio do parownika (wymiennika ciepła), którego działanie z powodzeniem można porównać do klasycznego kotła w domu. Oczywiście z zachowaniem wszelkich proporcji. Ciepło trafia do drugiego obiegu. Ten typ elektrowni wykorzystuje się wtedy, gdy temperatura złoża jest niska. Wówczas wykorzystuje się aż trzy obiegi, aby wprowadzić turbinę w ruch i wygenerować prąd. Zasada działania elektrowni dwuczynnikowych jest bardziej skomplikowana niż w przypadku klasycznych rozwiązań jednoczynnikowych. Ponadto elektrownie te mają sprawność cieplną na poziomie 10-15%.
Energię geotermalną można wykorzystywać w domowych warunkach. W tym celu instaluje się gruntowe pompy ciepła. Wówczas energia geotermalna stanowi dolne źródło dla pompy ciepła. Modele te należą obecnie do najdroższych na rynku, jednak zapewniają największą efektywność działania, a także niskie koszty eksploatacji. Szacuje się, że koszty ogrzewania domu tego typu pompą ciepła nie powinny wynieść więcej niż 3000 złotych w skali roku. Ponadto to rozwiązanie korzystne dla środowiska i wydajne, a system może sprawnie działać nawet przez 50 lat. Wszystko zależy od skali jego eksploatacji i regularnego serwisowania. Jeżeli planujesz zastosować energię geotermalną, to nie musisz budować elektrowni przy domu. Wystarczy do tego starannie dobrana pompa ciepła. Jej parametry techniczne warto dobierać wspólnie z ekspertem
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl