O wodnym ogrzewaniu słów kilka

Ogrzewanie wodne od dawna już jest propozycją formy ogrzania naszego mieszkania, biura czy domu.

Można je zamontować w wersji z grzejnikami ściennymi, których cena może być zaletą, wraz z łatwością montażu. Lub w opcji z ogrzewaniem podłogowym zapewniającym w łatwy sposób optymalizację temperatury w pomieszczeniach. Warto przy tej okazji pamiętać o wcześniejszym starannym wykonaniu prac instalacyjnych i budowlanych.

Jak działają grzejniki ścienne?

Grzejniki zdają się być ostatnim, ale nie jedynym elementem skuteczności procesu ogrzewania naszego domu czy mieszkania. Pozostałe to efektywny kocioł i prawidłowo wykonana instalacja grzewcza. Niewiele ciepła w grzejnikach przekazywane jest przez promieniowanie. Większość ciepła przekazywane jest otoczeniu przez konwekcję, gdy przechodzące przez grzejniki powietrze ogrzewa się.

Jeśli planujemy zakup grzejników, warto zwrócić uwagę min na:

  •    Wygląd.
  •    Moc.
  •    Konstrukcję, która ma wpływ na przekazywanie ciepła.
  •    Materiał, z którego są wykonane.
  •    Pojemność wodną.
    

W najbardziej tradycyjnym sposobie ogrzewania zasilamy czynnik grzewczy do 90°C - powrót to 70°C.

W zależności od budowy grzejnika różny jest udział promieniowania cieplnego w bilansie jego mocy grzewczej.

Cztery podstawowe typy grzejników to:

  •    Członowe.
  •    Konwektorowe.
  •    Płytowe.
  •    Aluminiowe.



W grzejnikach członowych, które są żeliwne lub stalowe, człony połączone są tzw. nyplami. Wydajność cieplna stanowi sumę wydajności cieplnej członów. Ciepło niemal w całości przekazywane jest przez konwekcję, przekazywanie ciepła przez promieniowanie to do 15%.

Grzejniki konwektorowe — konwektory to najczęściej miedziane rury, na które nasunięto płyty aluminiowe. Płyty na trwałe połączone z rurami tworzą element grzejny. Wymiana ciepła następuje przez konwekcję — grawitacyjny ruch powietrza. To jest powodem, iż konwektory nadają się wyłącznie pod okna. Niekiedy obieg powietrza wymusza wentylator — wtedy grzejniki stają się klimakonwektorami. Mają one zastosowanie w systemach grzewczo chłodzących zasilanych pompami ciepła z opcją chłodzenia.

Grzejniki aluminiowe — są aluminiowymi odlewami z wewnętrznymi kanałami przepływu ciepła. Starają się łączyć zalety grzejników czołowych i konwektorowych. Tylko 4-8% ciepła oddają przez promieniowanie, resztę przez konwersję. Mają dużą przewodność cieplną, szybko się nagrzewają, mają niewielką pojemność cieplną i są lekkie. Stosuje się je jednakowo w instalacjach z rurami stalowymi, lub z tworzywa sztucznego, a także w instalacjach z zaworami termostatycznymi.

Grzejniki płytowe -to profilowane lub płaskie płyty stalowe. Są to płytkie grzejniki-30-150mm. Nie ma potrzeby tworzenia dla nich wnęk grzejnikowych. Od liczby i wielkości płyt zależy wydajność cieplna grzejnika. Płyta może być jedna, dwie, lub trzy. Dzięki swej znacznej powierzchni grzewczej grzejniki płytowe, ciepło-do 35% oddają przez promieniowanie, resztę przez konwekcję.

Jak grzejniki rozmieścić?

Występująca w pomieszczeniach z grzejnikami lub konwektorami cyrkulacja powietrza, decyduje o rozkładzie temperatury. Również miejsce ustawienia grzejnika konwekcyjnego (oddającego ciepło przez konwekcję), wraz z ewentualnie zastosowanymi osłonami, ma znaczący wpływ na rozkład temperatury w pomieszczeniu. Najlepszymi miejscami do montażu grzejników, są miejsca w mieszkaniach czy pomieszczeniach o największych stratach ciepła. Zazwyczaj są to rejony podokienne. Najlepiej w pomieszczeniach mieszkalnych montowa je 10 cm nad podłogą i 10 cm poniżej okna.

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego. Wówczas do 70% ciepła oddawane jest przez promieniowanie. To niskotemperaturowy system grzewczy wykorzystujący podłogę jako źródło emisji ciepła. Wymagania technologiczne stanowią o nieprzekraczalności temperatury pomiędzy 26-29°C. Jeśli grzejnik podłogowy jest grzejnikiem podstawowym, znacznie ogranicza on straty ciepła. Wodne ogrzewanie podłogowe jest zbudowane z rur miedzianych lub wykonanych z tworzywa sztucznego, ułożonych na warstwie izolacyjnej, powierzchni stropu. Rury pokryte są warstwą jastrychu (betonu i szlichty) o grubości 50-80 mm. Rury ogrzewania podłogowego ułożone są w formie wężownicy lub spirali i przymocowane do podłoża zapinkami. Długość pętli i odstępy pomiędzy rurami decydują o mocy grzewczej uzyskiwanej z powierzchni podłogi. Na styku podłogi ze ścianą zewnętrzną rury są zwykle zagęszczone, tak aby różnica temperatury w całym pomieszczeniu nie przekraczała 3°C.

Zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym wzrasta — mogą być tego następujące powody:

  •    Wzrastająca popularność niskotemperaturowych źródeł ciepła.(kotły kondensacyjne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, dobrze współpracują z instalacjami ogrzewania podłogowego.
  •    Niska temperatura wody grzewczej.
  •    Ponieważ elementy grzejne są ukryte, można lepiej wykorzystać przestrzeń mieszkalną.
  •    Temperatura w płaszczyźnie poziomej jest stała.
  •    Oszczędność energii cieplnej.
  •    Niska temperatura pieca grzewczego.



Podsumowanie:

  •    Decyzja o wyborze systemu ogrzewania to jedna z najbardziej ważkich związanych z budową/wyposażeniem domu.
  •    Grzejniki ścienne powinno się umieszczać na ścianach zewnętrznych — najlepiej pod oknami.
  •    Kurz przy ogrzewaniu podłogowym nie zbija się — nie ma „kotów.”

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja: (W.W)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.