Na rynku dostępne jest przynajmniej kilka dobrej jakości materiałów termoizolacyjnych przeznaczonych do stosowania przy wysokich temperaturach. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w normie PN-EN ISO 9229:2007. Poniżej wskazano na wybrane z nich.
Do popularnych wyborów profesjonalistów należy ceramika ognioodporna. W tej kategorii produktów wymienia się m.in. materiały: krzemionkowe, cyrkonowe, korundowe, ziemie okrzemkowe, glinokrzemianowe, kaolinowe i inne. Choć różnią się szczegółową specyfikacją, to jednak wszystkie one powinny posiadać odporność termiczną w zakresach temperatur powyżej 1000°C.
Kolejną grupą produktów są materiały krzemianowo-wapniowe (silikatowe), które powstają w kontrolowanych warunkach technologicznych. Są odporne zarówno na wodę, jak i na wysokie temperatury w granicach 1100°C. Materiały tego typu powstają w ramach hydrotermalnej obróbki zmielonych surowców takich jak piasek i wapno palone.
Wśród innowacyjnych wysokotemperaturowych materiałów izolacyjnych wymieniane sa aerożele. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami i parametrami technicznymi. Na rynku dostępne są aerożele o różnych układach proporcji i stosuje się w nich surowce odporne na działanie ognia.
Odpornym na wysokie temperatury materiałem jest również Diatomit. Tu wytrzymałość obserwuje się nawet przy temperaturach na poziomie 800°C. Diatomit to skała osadowa okrzemkowa. Jest bazą do produkcji wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.
Perlit ekspandowany to kolejny dobry materiał izolacyjny, który jest odporny na działanie wysokich temperatur. Może posiadać różną gęstość i to ona determinuje klasę produktu. Standardowo jego wytrzymałość mieści się w przedziale 750–1000°C. Perlit ekspandowany stosuje się przy produkcji m.in. ogniotrwałych kształtek i płyt. Inne dobrej jakości materiały wysokotemperaturowe to m.in.: włókna ceramiczne, wysokotemperaturowe włókna szklane czy też wermikulit eksfoliowany.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl