Wady i zalety magazynów energii

Myślisz o inwestycji w magazyn energii, aby zoptymalizować wykorzystanie energii generowanej przez OZE oraz uzyskać większą niezależność energetyczną? Obecnie na magazyny energii można pozyskać dofinansowanie. Należy jednak pamiętać o tym, że to rozwiązanie technologiczna ma zarówno wady, jak i zalety. Nieco bliżej przyjrzymy się im w tym artykule. 

Czym są magazyny energii?

Na początku odpowiedzmy sobie napytanie, czym jest magazyn energii. To urządzenie lub zestaw kilku urządzeń, które służą do magazynowania nadmiaru energii, a następnie do wykorzystywania jej wtedy, gdy występuje na nią zapotrzebowanie. Tego typu rozwiązanie stosuje się m.in. przy fotowoltaice i kolektorach słonecznych. Sprawdza się także przy elektrowniach wiatrowych i wodnych. Co do zasady idea stosowania magazynów energii jest słuszna. Warto jednak dobrze poznać ich wady i zalety. 

Główne wady magazynów energii

W tym miejscu skupimy się na negatywach. Przede wszystkim magazyny energii wciąż traktowane są jako nowinka technologiczna. Nie są produkowane masowo. Ze względu na ich konstrukcję, są drogimi urządzeniami. Ich użytkowanie może zwrócić się dopiero po kilku latach, dlatego wielu użytkowników wciąż waha się nad ich zakupem. Działanie tego typu magazynów można porównać do akumulatorów samochodowych. Oznacza to, że urządzenia podlegają degradacji na skutek ich użytkowania i mają określoną ilość cykli ładowania i rozładowania. Z czasem tracą swoją pojemność i ich wydajność spada. Im lepszej jakości model wybierzesz, tym dłużej zachowa on swoje podstawowe właściwości. 

Inne wady wymieniane przez ekspertów to m.in.:

  • wymagania przestrzenne dotyczące instalacji;
  • występowanie zjawiska strat energii (nawet do 5-10%);
  • dodatkowe koszty związane z serwisowaniem urządzenia;
  • negatywny wpływ na środowisko (zwłaszcza w procesie produkcji i wydobycia surowców).


Kluczowe zalety magazynów energii

Oczywiście magazyny energii mają też swoje plusy. Odpowiednio wykonane doskonale sprawdzają się w procesie akumulowania energii i oddawania jej w momentach zwiększonego zapotrzebowania. Wpływa to na lepsze zarządzanie zużyciem prądu oraz na oszczędności energetyczne i finansowe. Ponadto posiadacz magazynu zyskuje większą niezależność energetyczną względem sieci i ewentualnych wahań w jej obszarze. Jeszcze lepiej wykorzystuje się potencjał odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu inwestycja w nie szybciej się zwraca. Choć w procesie produkcji magazynów energii wykorzystuje się surowce naturalne, to jednak w perspektywie lat ich użytkowania klasyfikuje się je jako przyjazne środowisku. Bez wątpienia zwracają uwagę na to osoby, którym na sercu leży dobro naszej planety. Dodatkowym plusem jest to, że na zakup magazynu energii można pozyskać dofinansowanie z programu rządowego, co zmniejsza wkład własny w inwestycję i jeszcze więcej osób może sobie na nią pozwolić. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl