W dużym skrócie magazyn energii to specjalne urządzenie, którego zadaniem jest przechowywanie energii. Ta może być produkowana m.in. przez przydomową elektrownię wiatrową lub instalację fotowoltaiczną. Właśnie dlatego magazyny energii cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które równolegle inwestują w rozwiązania a obszaru odnawialnych źródeł energii. Jeżeli nie ma magazynu energii, to nadmiar prądu oddawany jest do sieci. Jeżeli jednak posiadasz dedykowany magazyn, to zyskujesz zdolność czasowego akumulowania energii elektrycznej i oddawania jej do sieci domowej wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba (np. wieczorami lub w momentach zwiększonego zapotrzebowania na prąd). Standardowy magazyn energii zbudowany jest z elektrod oraz elektrolitu. Ten ostatni odpowiada za przechowywanie wygenerowanej energii elektrycznej. Odpowiednio dobrane i eksploatowane urządzenie pozwala na optymalizację kosztów zużycia prądu w domu. Dzięki temu eksploatacja nieruchomości jest tańsza, a sam obiekt osiąga większą efektywność energetyczną.
Zasada działania magazynu energii nie jest bardzo skomplikowana. Urządzenie to służy do przechowywania energii elektrycznej. Ta jest produkowana m.in. przez instalację fotowoltaiczną. Część przeznaczana jest na bieżącą konsumpcję. Jeżeli występuje nadwyżka prądu, to przekazuje się ją do magazynu energii. Urządzenie to odpowiada za jej przechowanie do momentu, gdy jej wykorzystanie będzie potrzebne. Wówczas płynnie oddawana jest do sieci i zasila urządzenia elektryczne. W ten sposób zmniejsza się pobór prądu z sieci energetycznej oraz obniża rachunki. Standardowo prąd z magazynu energii oddawany jest w godzinach wieczornych (gdy promienie słoneczne nie zasilają instalacji PV) oraz w okresach, gdy zapotrzebowanie nieruchomości na energię wzrasta. Ze względu na ich funkcjonalność, parametry i potencjał zastosowania, w ostatnich latach największą popularnością wśród inwestorów cieszą się litowo-jonowe magazyny energii. Urządzenia te spełnią oczekiwania wymagających klientów i gwarantują wysoką sprawność. Bez wątpienia warto zainwestować w nie, jeśli posiada się instalację fotowoltaiczną lub przydomową elektrownię wiatrową.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl