Każda kotłownia domowa powinna powstawać z myślą o źródle ciepła, które w niej się znajdzie. W związku z tym pomieszczenie i jego zabudowę dopasowuje się do rodzaju kotła, jego mocy oraz parametrów technicznych. Dokładnie regulują to takie przepisy jak: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Polskie Normy. W tych dokumentach zawierają się warunki techniczne, które musi spełniać domowa kotłownia. Jeżeli właściciel domu ich nie spełni, to kotłownia jest użytkowana nielegalnie i może powodować zagrożenie.
Tak jak wspomniano, zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się kotłownie o mocy do 30 kW. Zgodnie z PN-B-02431-1 tego typu kotłownia może znajdować się w piwnicy lub na dowolnej kondygnacji budynku. Ważne jest jednak, aby było to pomieszczenie, w którym na stałe nie przebywają ludzie. To pomieszczenie techniczne lub gospodarcze. Ponadto zgodnie z wytycznymi kotłownia domowa musi być dobrze oświetlona za pomocą oświetlenia sztucznego. Lampy muszą spełniać stopień ochrony IP-24.
Do tego w pomieszczeniu przeznaczonym na domową kotłownię musi znajdować się wydajny system wentylacyjny. Otwór musi mieć powierzchnię nie mniejszą niż 200 cm2. Do tego dolna krawędź otworu wentylacyjnego musi znajdować się minimum 30 cm nad posadzką (gazy ziemne) lub na poziomie podłogi (gazy płynne). Jeżeli kotły generują spaliny, to należy zastosować instalację ich odprowadzania. Wymagania co do niej różnią się w zależności od wybranego kotła, dlatego warto dokładnie zapoznać się z przepisami.
Zdecydowanie więcej wymagań dotyczy kotłowni o mocy między 30 kW a 60 kW. Przede wszystkim muszą one znajdować się w dedykowanych pomieszczeniach, np. w pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych poza domem. Oświetlenie takiej kotłowni również musi spełniać stopień ochrony IP-24. Podłoga i ściany w kotłowni domowej muszą być wykonane z materiałów niepalnych. Jeżeli materiały są palne, to niezbędne jest zachowanie odpowiedniej odległości, a minimum 50 centymetrów podłogi od krawędzi kotła musi być pokryta na stałe materiałem niepalnym.
W przypadku wentylacji nawiewnej otwór musi posiadać minimum 300 cm2. Lokalizacja otworu względem podłogi jest taka sama, jak w przypadku kotłowni do 30 kW. W ramach wentylacji wywiewnej musi znajdować się otwór o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm2 i powinien być umieszczony jak najbliżej stropu. Oczywiście w takiej kotłowni należy zastosować instalację odprowadzania spalin oraz odpowiednią odległość kotła od przeszkód. Jeżeli planujesz budowę domowej kotłowni, to najpierw dokładnie zapoznaj się z przepisami. Rekomendujemy kontakt z ekspertem branżowym, aby inwestycja była przeprowadzona zgodnie z wytycznymi oraz z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl