Kotłownia w domu jednorodzinnym

Standardem jest, że w wielu domach jednorodzinnych wykorzystuje się własne źródło ciepła. Wówczas budowa całej instalacji musi uwzględnić również kotłownię. To ona stanowi serce systemu grzewczego i od jakości jej wykonania oraz prawidłowej eksploatacji zależą komfort domowników, oraz koszty utrzymania nieruchomości. W tym artykule sprawdzimy, czym powinna charakteryzować się kotłownia w domu jednorodzinnym oraz jak ją zorganizować. 

Jakie wymagania musi spełniać kotłownia w domu?

Przede wszystkim kotłownia w domu jednorodzinnym musi być bezpośrednio dopasowana do rodzaju i parametrów kotła, który będzie się w niej znajdował. W tym obszarze zastosowanie mają takie dokumenty jak: Polskie Normy oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. To one wskazują na warunki techniczne, jakie powinna spełniać kotłownia w domu jednorodzinnym, aby jej użytkowanie było zgodne z prawem, wydajne i przede wszystkim bezpieczne. W związku z tym każda decyzja o przygotowaniu kotłowni powinna być poprzedzona analizą przepisów lub konsultacją z doświadczonym specjalistą. 

Gdzie umieścić kotłownię?

Ze względu na charakter tego miejsca, kotłownię organizuje się zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych w piwnicy lub na poziomie zero. W większości domów jednorodzinnych moc na poziomie do 30 kW będzie w zupełności wystarczająca. Wówczas kotłownia może znajdować się w pomieszczeniu gospodarczym nieprzeznaczonym do stałego pobytu ludzi, które stanowi część budynku jednorodzinnego. Jeżeli moc kotłowni przekracza 30 kW, to wtedy musi ona znajdować się w pomieszczeniu technicznym, które jest oddzielnym budynkiem w ramach jednej posesji. 

Dobór miejsca kotłowni do rodzaju pieca

To rodzaj kotła w dużym stopniu determinuje jego ulokowanie w domu jednorodzinnym. W przypadku kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania wymagane jest, aby pomieszczenie miało minimum 6,5 m3. Jeżeli kocioł gazowy pobiera powietrze z pomieszczenia, to jego objętość musi być na poziomie nie mniejszym niż 8 m3. Kotłownie z kotłami na gaz płynny nie mogą znajdować się w piwnicy i trzeba zorganizować je na parterze. Jeszcze inne wymogi muszą spełniać kotłownie z kotłami olejowymi lub na paliwa stałe. Te ostatnie wymagają okna w pomieszczeniu. Ze względów bezpieczeństwa drzwi od kotłowni powinny być solidne. Minimalna ich szerokość to 80 centymetrów. Ponadto muszą otwierać się na zewnątrz i posiadać minimum 0,5 klasę odporności ogniowej. Warto dokładnie się z tym zapoznać i w miarę możliwości uwzględnić te wymagania w projekcie domu. Nieco więcej prac może być wymagane przy termomodernizacji i wymianie źródła ciepła w użytkowanej nieruchomości. Przy projektowaniu kotłowni warto skorzystać z pomocy eksperta. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl