Ze względu na jej specyfikę, kogenerację wykorzystuje się przede wszystkim w zakładach przemysłowych, gdzie niezbędne jest jednoczesne użycie energii elektrycznej i cieplnej. Produkowanie ich w dwóch osobnych procesach technologicznych powoduje wysokie koszty i nie jest bardzo efektywne. Alternatywą jest właśnie układ kogeneracyjny, który optymalizuje pracę zakładu i pozwala na redukcję kosztów jego utrzymania. W ostatnich latach kogeneracja coraz chętniej wykorzystywana jest również w przypadku bloków mieszkalnych, obiektów hotelowych, oczyszczalniach ścieków czy też w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej. Ponadto układy kogeneracyjne wykorzystuje się w takich urządzeniach energetycznych, jak m.in.: układy ORC, mikroturbiny, turbiny przeciwprężne parowe, turbiny gazowe, silniki spalinowe i turbiny parowe upustowo-kondensacyjne.
W kontekście sektora ogrzewnictwa interesujące jest wykorzystanie kogeneracji w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej. Podmioty te w Polsce wciąż w dużej mierze oparte są na spalaniu węgla jako paliwa energetycznego. Powoduje to emisję zanieczyszczeń. Aby zredukować to zjawisko, stosuje się bloki kogeneracyjne. Tego typu układy zasilane są najczęściej gazem ziemnym. Wówczas możliwe jest bezpieczne generowanie w jednym czasie energii cieplnej i elektrycznej. To wszystko w ramach jednego rodzaju paliwa zasilającego układ. Prowadzi to do zwiększenia efektywności wykorzystania gazu ziemnego. Maleje zapotrzebowanie na energię generowaną w sposób konwencjonalny, czego efektem jest zmniejszenie zanieczyszczeń środowisko. To wszystko przy zachowaniu pożądanej efektywności pracy przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Energia elektryczna może być konsumowana w ramach podmiotu lub odsprzedawana dalej. Energia cieplna trafia z kolei do systemu ciepłowniczego i zasila podłączone do niego nieruchomości. Pod tym względem układy kogeneracyjne to nie tylko wydajne i funkcjonalne, ale również stosunkowo nowoczesne technologie.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl