Jednym z trendów w przemyśle jest korzystanie z kogeneracji gazowej. W jej ramach dochodzi do spalania gazu lub biogazu w ramach skojarzonej produkcji. Efektem tego procesu jest wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej. Prąd może być konsumowany w ramach zakładu przemysłowego lub sprzedawany innym odbiorcom. Energia cieplna wykorzystywana jest do zasilania układu ciepłowniczego w nieruchomości, w tym w ramach układów c.o. i c.w.u. Może być również wykorzystywana w procesie chłodzenia wnętrz przy użyciu klimatyzacji przemysłowej.
W ramach kogeneracji wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia energetyczne. Ich rodzaj oraz skala możliwości zależą od realnych potrzeb inwestora. Przy mniejszych zakładach wystarczające mogą być silniki gazowe. Większe obiekty przemysłowe wymagają stworzenia bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych i wykorzystują m.in.: turbiny gazowe, turbiny parowe czy też układy ORC. Niezwykle ważne jest to, aby układ skojarzony dopasowany był do specyfiki zakładu oraz paliwa, które będzie zużywane w ramach układu.
Przy kogeneracji można wykorzystać układ pirolizy, czyli tzw. zgazowania drewna. Drewno jako paliwo jest konwertowane na paliwo w postaci gazowej. Dzieje się tak na skutek jego podgrzewania przy udziale tlenu. W ten sposób powstaje gaz drzewny, który następnie jest spalany w ramach układu wytwarzania energii skojarzonej. Przy drewnie i odpadkach można skorzystać również z systemu z turbiną ORC, która będzie połączona z kotłem grzewczym lub paleniskiem. W przypadku instalacji opartej o gaz ziemny, jej eksploatacja i wykonanie są zdecydowanie prostsze. Warto jednak od A do Z postępować zgodnie z wytycznymi eksperta branżowego i konsultować z nim wszelkie wątpliwości. Wszystko po to, aby rozwiązania wykorzystywane w przemyśle były nie tylko wydajne, ale także bardzo bezpieczne. Należy również pamiętać o tym, że największą skuteczność układu kogeneracji uzyskuje się wtedy, gdy występuje stały odbiór ciepła. Zjawisko to obserwujemy w wielu zakładach przemysłowych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl