Instalacja cwu - schemat instalacji, cyrkulacja, zasady działania

CWU, czyli ciepła woda użytkowa to skrót znany jest większości z nas.

Mianem tym określa się wodę znajdującą się w instalacji, która przeznaczona jest do użytku. Jej temperatura waha się od 55 do 60 stopni. Co ważne, można ją okresowo podgrzewać do nawet 70 stopni. W blokach dostęp do ciepłej wody użytkowej zapewnia nam administracja budynku. Kiedy posiadamy własny dom, musimy o jej obecność zatroszczyć się samodzielnie. Dobrze wykonana instalacja CWU sprawi, że na brak ciepłej wody nie będziemy narzekać.

Ciepła woda użytkowa – co zyskamy, decydując się na nią?

Decydując się na instalację CWU, możemy być pewni, że zyskujemy przede wszystkim komfort i wygodę. Odkręcając kurek z ciepłą wodą, czas oczekiwania na ciepłą wodę przez użytkownika nie będzie długi. Tyczy się to nie tylko kranu, ale również słuchawki prysznicowej, a nawet deszczownicy. W efekcie wzięcie prysznica czy kąpieli oraz umycie naczyń nie wymaga od nas dużej dawki cierpliwości, bo temperatura wody jest odpowiednia. Dobrze wykonana instalacja CWU sprawia, że ograniczyć można zużycie wody. W przypadku braku cyrkulacji ciepłej wody użytkowej trzeba nierzadko bardzo długo czekać, aż woda zimna zamieni się w ciepłą, co oznacza duże jej marnotrawstwo się litrami, a także duże produkowanie ścieków. W dobie szerzącej się suszy i coraz większych deficytów wody jest to naprawdę bardzo duży problem, a woda powinna być oszczędzana. Czy to jest zimna woda, czy ciepła woda?

Kiedy instalacja CWU powinna być zamontowana?

W przypadku, gdy bateria wodna jest połączona bezpośrednio z podgrzewaczem, rurki do wody CWU nie będą potrzebne. Wykonanie instalacji w takim przypadku jest absolutnie zbędne. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na więcej niż jeden punkt poboru ciepłej wody, warto postawić na instalację. Za pomocą odpowiednio dobranych rurek wszystkie punkty zostaną połączone z podgrzewaczem. Schemat instalacji CWU powinien być wykonany tak, aby rury do ciepłej wody użytkowej przebiegały równolegle w stosunku do tych, którymi płynie woda zimna. Muszą one być również położone powyżej nich. Taki schemat instalacji pozwala skutecznie uniknąć zmiany temperatury w poszczególnych częściach przewodów.

Jak wygląda schemat instalacji C.W.U?

Schemat instalacji ciepłej wody użytkowej (cyrkulacja c.w.u.) składa się z takich elementów, jak:

  • pompa cyrkulacyjna
  • termostat
  • sterownik pompy
  • zasobnik ciepłej wody
  • przewód powrotny



Rury układa się, odprowadzając od nich przewody, które łączą pętlę ze znajdującymi się w domu punktami poboru wody. Warto pamiętać, że zastosowanie pompy jest niezbędne. Kiedy z niej zrezygnujemy, nie uda się uzyskać efektu, na którym nam zależy. To właśnie pompa obiegowa sprawia, że obieg ciepłej wody w instalacji jest ciągły. Źródłem energii elektrycznej mogą być solary do grzania wody. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj codzienne funkcjonowanie bez takiego rozwiązania jak obieg cyrkulacyjny, całej instalacji, odpowiedzialny za przepływ wody, który zapewnia podgrzanie wody. Aby cieszyć się wodą w kranie o odpowiedniej temperaturze bez długiego oczekiwania, warto postawić na instalację CWU. I nie ma to znaczenia czy jest to budynek wielorodzinny, czy jednorodzinny. Jej wykonanie zawsze powinno być jednak powierzone fachowcom, którzy świetnie się na tym znają. Na szczęście obecnie firm zajmujących się wykonywaniem tego rodzaju prac nie brakuje. To sposób na to, aby zapewnić sobie większy komfort i wygodę 24 godziny na dobę z niskim kosztem eksploatacji.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (D.L.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl