Wszystko, co powinieneś wiedzieć o farmach wiatrowych

Z roku na rok w Polsce wzrasta udział odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu. To zasługa m.in. instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych. W tym artykule nieco bliżej przybliżymy się tym drugim. Sprawdź, co warto wiedzieć o farmach wiatrowych. Czym one są, jak działają i dlaczego warto w nie inwestować?

Czym są farmy wiatrowe?

W dużym skrócie farma wiatrowa to zbiór elektrowni wiatrowych (wiatraków), które sa połączone w jeden system. Do tego towarzyszy im niezbędna infrastruktura towarzysząca i zaplecze. Zadaniem elektrowni wiatrowej jest generowanie energii elektrycznej z energii wiatru, a następnie transportowanie jej do sieci energetycznej. To klasyczny przykład odnawialnego źródła energii. Ze względu na lokalizację elektrowni wiatrowej wyróżnia się systemy onshore instalowane na lądzie oraz offshore instalowane na morzu. 

Zasada działania farm wiatrowych 

Na czym polega działanie farm wiatrowych? Turbiny (wiatraki) wyposażone są w łopatki. Te ustawiane są w kierunku wiatru, aby optymalnie zbierać jego energię. Nacisk wiatru na łopatki wiatraka sprawia, że te obracają się wokół osi turbiny. Dzięki temu wytwarzana jest energia kinetyczna, która trafia do wirnika. Tam energia kinetyczna jest kumulowana. Energia z wirnika trafia do generatora, gdzie zamieniana jest w energię elektryczną. Ta następnie transportowana jest do sieci energetycznej. W konsekwencji trafia do naszych domów, biur czy też budynków gospodarczych. To ekologiczne i wydajne rozwiązanie, które w Polsce cieszy się rosnącą popularnością.

Korzyści wykorzystywania elektrowni wiatrowych

Oczywiście elektrownie wiatrowe mają swoje niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim to ekologiczne źródło energii, ponieważ pochodzi ona z wiatru. Samo generowanie prądu z wiatru nie powoduje powstawania zanieczyszczeń do środowiska. Te emitowane są tylko w procesie produkcji elementów turbin wiatrowych. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane wiatraki charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu są inwestycją na lata. Ich stosowanie przekłada się nie tylko na zmniejszenie zależności gospodarki od paliw kopalnych (np. węgla), ale również na zmniejszenie kosztów produkcji i dystrybucji energii elektrycznej. Właśnie dlatego w najbliższych latach powinniśmy być świadkami ekspansji OZE w postaci elektrowni wiatrowych w Polsce. 

Gdzie znajduje się największa elektrownia wiatrowa w Polsce?

Obecnie największa elektrownia wiatrowa w Polsce zlokalizowana jest w województwach pomorskim i zachodniopomorskim. To farma Potęgowo, której uruchomienie nastąpiło w 2020 roku. Jej moc to aż 291 MW. Na farmę składa się 98 wiatraków o mocy każdego z nich w przedziale 2,5-2,75 MW. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl