Farma wiatrowa – charakterystyka i podział

Szukasz sposobu na zmniejszenie kosztów zużycia prądu w swojej firmie i chcesz, by była ona bardziej ekologiczna? Jednym z potencjalnych rozwiązań jest inwestycja w farmę wiatrową. Elektrownia wiatrowa pozwala na generowanie energii elektrycznej z wiatru. Pozostaje przy tym przyjazna środowisku naturalnemu. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się farmy wiatrowe dla firm oraz jaki jest ich podstawowy podział. 

Farma wiatrowa dla przedsiębiorstwa – podstawowa charakterystyka

Na początku zdefiniujmy, czym właściwie jest farma wiatrowa. W dużym skrócie jest to elektrownia, która w procesie generowania prądu wykorzystuje energię kinetyczną wiatru. Farma składa się ze specjalnych turbin z łopatami. Przejmują one energię przemieszczających się mas powietrza. Następnie energia kinetyczna konwertowana jest na prąd i trafia do sieci. Elektrownie wiatrowe pozostają przy tym rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska naturalnego. W trakcie produkcji prądu nie emituje się zanieczyszczeń do atmosfery, a podstawą działania systemu są odnawialne źródła energii w postaci wiatru. Potencjał ten coraz chętniej wykorzystywany jest przez świadomych przedsiębiorców w Polsce. 

Podział i krótki opis różnych rodzajów farm wiatrowych

Obecnie wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje farm wiatrowych. Trzy z nich montowane są na stałym lądzie. Jeden rodzaj przeznaczony jest do lokowania na morzach i oceanach. Poniżej opisano je w kilku słowach. 

Elektrownie HAWT

Elektrownie typu HAWT należą do najczęściej stosowanych we współczesnej energetyce. Turbiny posiadają wirnik z łopatami, które znajdują się w płaszczyźnie poziomej wzdłuż wału. Łopaty te obracają się wokół horyzontalnej osi pod wpływem wiatru. Następnie energia kinetyczna transportowana jest do wirnika, gdzie następuje jej transfer do generatora i konwersja na prąd. 

Elektrownie VAWT

Alternatywę stanowią elektrownie wiatrowe VAWT o pionowej osi obrotu. Ten rodzaj turbin jest w stanie z większą efektywnością wykorzystywać masy powietrza z różnych kierunków. Są one odpowiednio droższe od modeli HAWT, jednak zajmują mniej miejsca i można je stosować na ograniczonej przestrzeni. Pod tym kątem mogą stanowić ciekawy wybór dla firmy. Należy jednak pamiętać o tym, że przy porównywalnym obszarze inwestycji bardziej wydajne energetycznie pozostają elektrownie HAWT. 

Elektrownie wiatrowe offshore

Ten rodzaj farm wiatrowych powstaje na otwartych morzach i oceanach. Automatycznie koszty ich budowy są zdecydowanie wyższe i mogą pozwolić sobie na to tylko ogromne przedsiębiorstwa i międzynarodowe koncerny, współpracujące z państwami. Pod tym względem rodzaj ten nie jest brany pod uwagę w przypadku inwestycji w OZE w przedsiębiorstwie. 

Mini elektrownie wiatrowe

Kompaktowe mini elektrownie wiatrowe posiadają turbiny o mocy dochodzącej do kilkudziesięciu kilowatów. To rozwiązanie, które chętnie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców. Standardowo jednak tego typu farma wiatrowa nie jest w stanie pokryć całego zapotrzebowania firmy na energię elektryczną. Rodzaj ten stosuje się po to, aby zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu i jednocześnie lepiej zadbać o środowisko naturalne. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl