Czym jest farma fotowoltaiczna i jak działa?

Zmieniające się normy środowiskowe oraz rosnąca świadomość społeczna sprawiają, że coraz chętniej inwestujemy w odnawialne źródła energii. Na taki krok decydują się również polscy przedsiębiorcy. Jedną z możliwości wykorzystania OZE przy produkcji energii elektrycznej jest farma fotowoltaiczna. Odpowiednio zaprojektowana może przynieść Twojej firmie wymierne korzyści. Sprawdź, czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna – charakterystyka

Farmy fotowoltaiczne znane są w Polsce od lat. To jeden ze sposobów wykorzystania modułów fotowoltaicznych na większą skalę. Jak sama nazwa wskazuje, inwestycja przybiera formę farmy. Na większym terenie rozmieszcza się łańcuchy paneli fotowoltaicznych i podłączone do nich instalacje inwerterów solarnych. Ich zadaniem jest pozyskiwanie energii z promieni słonecznych, a następnie konwertowanie jej na prąd, którym zasila się sieć energetyczną. Tak wygląda to w dużym skrócie. Ze względu na skalę, tego typu elektrownie słoneczne mogą osiągać dużą moc łączną. To ciekawe rozwiązanie pod kątem inwestycji przedsiębiorstwa w OZE w celu ograniczenia kosztów utrzymania firmy. 

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Na jakiej zasadzie działa farma fotowoltaiczna? W jej ramach panele umieszcza się na specjalnie przygotowanych konstrukcjach. Za wykonanie tego typu projektu powinien odpowiadać doświadczony ekspert. Wszystko po to, aby zmaksymalizować efektywność instalacji. Standardowo konstrukcje łączone są ze sobą szeregowo i równolegle. W każdym module znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, który wykorzystują zjawisko fotoelektryczne. Promienie słoneczne (fotony światła słonecznego) stymulują ruch elektronów w ogniwach i w ten sposób wytwarza się napięcie elektryczne. Prąd stały z modułów PV transportowany jest do falownika, gdzie ten zmieniany jest na prąd zmienny. W takiej postaci może trafić do sieci energetycznej. Tak wygląda proces generowania energii elektrycznej w elektrowni słonecznej. 

Jakie korzyści Twojej firmie może przynieść farma fotowoltaiczna?

Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć inwestycję w farmę fotowoltaiczną w swojej firmie. Przede wszystkim to skuteczny sposób na zredukowanie kosztów eksploatacyjnych w firmie. Zmniejsza się wydatki na zużywany prąd, ponieważ znaczna jego część pochodzi z OZE. Ponadto firma jest bardziej świadoma ekologicznie, co korzystnie przekłada się na jej wizerunek w oczach klientów, kontrahentów i pozostałych interesariuszy. Ważne jednak, aby farma fotowoltaiczna była stworzona z wykorzystaniem wysokiej jakości komponentów. Inwestycję w tego typu instalację można sfinansować w części w ramach dofinansowania z programu rządowego. Sprawdź różne możliwości dla swojej firmy i postaw na zieloną energię z promieni słonecznych. Osiągniesz to, dzięki farmie fotowoltaicznej. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl