Zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to dedykowany zbiornik, którego zadaniem jest magazynowanie podgrzanej wody. Dzięki temu nie ma potrzeby stałego podgrzewania wody cyrkulującej w instalacji. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to woda przekazywana jest do punktów odbioru bezpośrednio z zasobnika, który następnie jest uzupełniany. Urządzenia magazynujące współpracują zarówno z instalacją c.w.u., jak i centralnym ogrzewaniem. Zasobniki należy dobierać bezpośrednio do rodzaju źródła ciepła.
W większości przypadku urządzenie tego typu to stalowy zbiornik w kształcie prostopadłościanu lub owalu. Warto zwrócić uwagę na jego izolację. Im lepszej jakości warstwa izolacyjna, tym woda w zbiorniku dłużej zachowa wysoką temperaturę. Dzięki temu jej użytkowanie możliwe będzie nawet przez kilka godzin. Wpływa to na redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem nieruchomości oraz ze zużyciem wody na potrzeby kąpieli, codziennej pielęgnacji czy też ręcznego zmywania naczyń.
Podczas zakupu należy również zwrócić uwagę na wewnętrzne wykończenie zbiornika. Standardem jest pokrycie wierzchniej warstwy wysokiej jakości emalią ceramiczną w celu zabezpieczenia jej przed korozją. Dodatkowo w zasobnikach stosuje się anody aktywne lub magnezowe, co daje dodatkową ochronę. Pojemność urządzenia magazynującego ciepłą wodę użytkową powinna być dobrana do liczby domowników oraz ich realnych potrzeb. Im więcej osób mieszka w nieruchomości, tym zbiornik powinien być odpowiednio większy. Zadbaj także o dedykowaną przestrzeń w domu, aby go tam umieścić. Standardem jest montowanie zasobnika w pomieszczeniu użytkowym niedaleko kotła, który będzie podgrzewał dostarczaną do zbiornika wodę.
W instalacji stosuje się również zbiorniki buforowe. Znajdują one zastosowanie m.in. przy systemach z pompą ciepła i pełnią rolę urządzeń do magazynowania ciepłej wody, która następnie dostarczana jest do systemu grzewczego. Zbiorniki tego typu można wyposażyć w dodatkowe wymienniki ciepła. Poszczególne elementy instalacji c.w.u. i c.o. należy dobrać bezpośrednio do źródła ciepła oraz charakterystyki nieruchomości. Odpowiednio dobrany zasobnik pozwoli na zwiększenie komfortu domowników przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z eksploatacją domu. Warto skonsultować to ze specjalistą i uwzględnić zakup zbiornika już na etapie projektowania całej instalacji.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl