Optymalna temperatura wody użytkowej wpływa nie tylko na zwiększenie komfortu domowników, ale też na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Temperatura wody powyżej 55°C powoduje wytrącanie się osadu wapiennego zwanego potocznie kamieniem w zbiorniku ciepła oraz w orurowaniu instalacji grzewczej. Już niewielka warstwa osadu kamiennego nazywanego kamieniem kotłowym, który może doprowadzić do strat energii na poziomie 20%. W przypadku awarii dochodzą dodatkowo koszty naprawy oraz serwisu.Tradycyjnie do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych wykorzystuje się gazowe ogrzewacze przepływowe, kotły gazowe oraz ogrzewacze elektryczne – przepływowe i pojemnościowe. Spotyka się tez piece na węgiel. Jednak podgrzewacze elektryczne generują znaczne koszty eksploatacji.
Najtańsze podgrzewanie wody użytkowej oferują nam obecnie nowoczesne źródła ciepła o wysokiej efektywności. Są to kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne (PV). Bardzo wysokie oszczędności rachunków za ciepłą wodę użytkową możemy uzyskać dzięki kolektorom słonecznym, pobierającym energię promieniowania ze Słońca. Zainwestowanie w niewielką instalację solarną pozwoli nam ograniczyć roczne zużycie ciepła dla podgrzewania wody w domu jednorodzinnym nawet o 60%. Pompa obiegowa w instalacji z kolektorami słonecznymi zużywa co najwyżej 1% energii elektrycznej, w porównaniu do uzyskiwanej energii cieplnej, która może wynosić kilka kW. Natomiast latem, szczególnie w okresach słonecznej pogody, zapotrzebowanie na ogrzewanie wody użytkowej w naszym domu będzie minimalne. Wadą instalacji solarnych jest uzależnienie ich działania od pory dnia i roku oraz pogody, a także konieczność zabezpieczenia przed przegrzaniem. Pompy ciepła to urządzenia pobierające energię z otoczenia - powietrza lub gruntu (a nawet zbiorników wodnych). Są one mniej zależne od pory roku i pogody (gruntowe wcale, są jednak znacznie droższe) Nie wymagają też ochrony przed przegrzewaniem. Wyposażone są w sprężarkę elektryczną. Pompy ciepła charakteryzują sie parametrem COP, który określa stosunek uzyskanej energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej. Wynosi on około 4 (dla porównania w zwykłym grzejniku elektrycznym 1). Istnieją również pompy ciepła hybrydowe (wykorzystują 2 źródła zasilania, najczęściej współpracują z gazowymi kotłami kondensacyjnymi) oraz gazowe (wykorzystują do napędzenia układu chłodniczego energię ze spalania gazu ziemnego).
Najtańszym sposobem uzyskania ciepłej wody użytkowej okaże się połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych do zasilania sprężarki. Pozwala to nam zmniejszyć ilość energii elektrycznej pobieranej z sieci. Produkowane są pompy ciepła, które posiadają funkcjonalność PV-Ready. Dzięki niej potrafią automatycznie dostosowywać się do pracy instalacji fotowoltaicznej. Nadwyżka energii elektrycznej z fotowoltaiki nie jest oddawana do sieci elektroenergetycznej, tylko wykorzystywana do ogrzewania wody użytkowej w domu. Przykład praktyczny. Koszty ogrzania 300 l wody (średnie zużycie dobowe przez 4 osoby w domu) od temperatury 10C do 40C mogą wynosić od kilkudziesięciu gr. (kolektory słoneczne) do kilkunastu zł (ogrzewacz elektryczny). Jeżeli przyjmiemy koszty uzyskania CWU za pomocą ogrzewacza elektrycznego za odniesienie (100%), to koszty ogrzewania za pomocą innych sposobów mogą być w przybliżeniu następujące: instalacja solarna 1,3%, pompa ciepła 27%, kocioł na węgiel 28%, kocioł gazowy 29%, kocioł olejowy 54%.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (W.W.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl