Pojemnościowy ogrzewacz wody ma postać zbiornika. Jego rozmiary można dopasować do swoich potrzeb, realnego zapotrzebowania na ciepłą wodę w nieruchomości oraz możliwości przestrzennych w pomieszczeniu gospodarczym lub w łazience. Zbiornik tego typu najczęściej wykonywany jest ze stali nierdzewnej lub stali pokrytej emalią. Zasada działania tego typu urządzenia jest relatywnie prosta. Zbiornik wypełniany jest wodą. Następnie wodę podgrzewa się do pożądanej temperatury, a następnie jest ona utrzymana w dłuższej perspektywie. Nowe modele posiadają system regulacji, dzięki czemu można ustawić pożądaną temperaturę wody. Dedykowany termostat dba o to, aby temperatura wody utrzymywana była na tym samym poziomie, dlatego włącza grzanie wtedy, gdy jest to konieczne. Modele pojemnościowe pozwalają na pobieranie wody w dowolnym momencie, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ze względu na konstrukcję i sposób podgrzewania wody w zbiorniku, wyróżnia się kilka rodzajów bojlerów. Podstawowe z nich to:
Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się bojlery z wymiennikiem ciepła. Można połączyć je m.in. z pompą ciepła, kolektorami słonecznymi, kominkiem czy też tradycyjnym kotłem. Dzięki temu są uniwersalne, a przy wykorzystaniu OZE pozwalają na wygenerowanie oszczędności eksploatacyjnych.
Oczywiście pojemnościowe ogrzewacze wody mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim to sprawdzone i wygodne rozwiązanie, ponieważ odbiorca ma dostęp do ciepłej wody wtedy, kiedy tego potrzebuje. Oczywiście, jeżeli rozmiar zbiornika dostosowany jest do potrzeb domowników, a woda użytkowana jest z głową. Ponadto ogrzewacze tego typu można połączyć z OZE i zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej w nieruchomości. Do głównych wad tego typu urządzeń należą: ograniczona pojemność zbiornika, dłuższy czas ogrzania wody po jej wyczerpaniu, konieczność wygospodarowania miejsca na ogrzewacz, który ma spore rozmiary. Ze względu na swoją funkcjonalność i prostotę działania, modele tego typu wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Warto dopasować ich parametry bezpośrednio do swoich potrzeb oraz zadbać o ciepłą wodę wtedy, kiedy tego potrzebujesz.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl