Klasyfikacja podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej

Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej stanowią urządzenia umożliwiające przekazanie wodzie takiej ilości ciepła, aby zagrzać ją do wymaganej temperatury, wynoszącej zwykle 37-60ºC, a nastawianej ręcznie lub programowanej automatycznie.


Można to zrobić na dwa sposoby: podgrzewając odpowiednią ilość wody już do takiej temperatury w podgrzewaczu lub podgrzewając mniejszą ilość wody do temperatury wyższej i mieszając ją z wodą zimną w celu otrzymania temperatury zadanej w punkcie poboru. W obu przypadkach ilość ciepła pochodząca z podgrzewacza jest oczywiście taka sama, różni się natomiast ilość ogrzanej wody, co ma znaczenie przy wyborze rodzaju podgrzewacza. Rodzaj podgrzewacza ma również wpływ na jego umiejscowienie, przy czym jest to zwykle kotłownia lub punkt bezpośrednio przy kranie ciepłej wody (łazienka lub kuchnia).

 

Podział podgrzewaczy c.w.u. ze względu na metodę ogrzewania:

  • podgrzewacze c.w.u. pojemnościowe,
  • podgrzewacze c.w.u. przepływowe.

 

Podgrzewacze c.w.u. pojemnościowe mają formę zbiornika wodnego o odpowiedniej pojemności, dostosowanej do zapotrzebowania obiektu na c.w.u. określonego przez jej dobowe zużycie. Ich zadaniem jest ogrzanie całego zbiornika wody oraz, dzięki grubej warstwie izolacyjnej, niedopuszczenie do jej ochłodzenia. Ponadto podgrzewacze takie zaopatrzone są często w termostaty, które załączają układ grzewczy w przypadku gdy temperatura zgromadzonej w zbiorniku wody spadnie poniżej ustalonego poziomu (temperatury granicznej), dzięki czemu następuje ponowne podgrzanie jej powyżej temperatury granicznej. Woda ze zbiornika zużywana jest w miarę potrzeb. Wobec tego dużą rolę odgrywa ilość wody jaką należy ogrzać, ponieważ wpływa to na wielkość zbiornika, z czym wiąże się oczywiście jego lokalizacja. Takie podgrzewacze zwykle zlokalizowane są w kotłowniach, a ich zasilanie może być gazowe (palnik), elektryczne (grzałka) lub węglowe (współpraca z kotłem c.o.). Coraz częściej spotyka się również zasilanie podgrzewaczy c.w.u. energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, np. ciepłem pochodzącym z termicznych kolektorów słonecznych, co niestety nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania na c.w.u., a jedynie do 60-70 % zapotrzebowania w skali roku (do 100 % latem), za to jest dobrym wspomaganiem układu przygotowania c.w.u.. 

Podgrzewacze c.w.u. przepływowe są mniejszymi urządzeniami od podgrzewaczy pojemnościowych, ponieważ zasada ich działania polega na ogrzewaniu przepływającej przez nie wody, a nie na jej gromadzeniu. Wobec tego nie jest wymagane wiele miejsca pod ich instalację, dlatego mogą być lokalizowane w pobliżu punktów poboru, ograniczając tym samym straty ciepła na przesyle wody. Podgrzewacze takie najczęściej zasila się elektrycznie lub gazowo. W tym wypadku nie ma możliwości zasilania ich ciepłem pochodzącym z termicznych kolektorów słonecznych, z uwagi na brak możliwości gromadzenia energii. Można je natomiast zasilać elektrycznością wytwarzaną ze źródeł odnawialnych (np. pochodzącą z konwersji fotowoltaicznej). Gazowe i elektryczne przepływowe podgrzewacze c.w.u. są urządzeniami zautomatyzowanymi, dzięki czemu wygodnymi w użyciu, które nie pracują ciągle, a załączają się tylko w chwili rozpoczęcia czerpania ciepłej wody (odkręcenia kurka ciepłej wody), a dokładniej mówiąc w chwili przekroczenia przez natężenie przepływu wartości minimalnej (granicznej). 

Zastosowanie gazowych podgrzewaczy c.w.u. wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, spowodowanym przede wszystkim niebezpieczeństwem wybuchowym paliwa gazowego oraz trującym działaniem gazu i jego spalin na organizm ludzki, a więc ich użytkowanie wiąże się z koniecznością spełnienia kilku zasadniczych wymagań, z których najważniejsze to konieczność podłączenia podgrzewacza do instalacji kominowej umożliwiającej efektywne odprowadzanie spalin oraz zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczenia w którym znajduje się podgrzewacz

Podgrzewacze elektryczne są zdecydowanie bezpieczniejsze od gazowych, ponieważ pozbawione są ryzyka zatrucia oraz wybuchu. Ponadto charakteryzują się „czystą” pracą oraz nie wymagają podłączenia do instalacji kominowej. Stosowanie właściwie dobranych zabezpieczeń minimalizuje również ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

 

Podgrzewacze c.w.u. można również klasyfikować ze względu na ilość obsługiwanych punktów poboru ciepłej wody użytkowej na:

  • jednopunktowe- podgrzewacze obsługujące jeden punkt poboru c.w.u.. Charakteryzują się małą mocą i pojemnością (w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych), zwykle zlokalizowane są w pobliżu obsługiwanego punktu poboru c.w.u., szczególnie jeśli są to podgrzewacze przepływowe. Zwykle są to podgrzewacze bezciśnieniowe.
  • wielopunktowe- podgrzewacze obsługujące kilka punktów poboru c.w.u.. Charakteryzują się większą mocą i pojemnością (w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych) od podgrzewaczy jednopunktowych, dzięki czemu zlokalizowane są przeważnie w kotłowni. Są to urządzenia ciśnieniowe, zaopatrzone w zawory bezpieczeństwa zapobiegające przekroczeniu wyznaczonego ciśnienia i uszkodzeniu.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.

Foto: Stiebel Eltron (podgrzewacz elektryczny pojemnościowy PSH 30-200 Trend)