W dużym skrócie jest to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej do pożądanego poziomu. Ciepła woda wykorzystywana jest m.in. do mycia się, sprzątania czy też do innych zastosowań. Podgrzewacze stosowane są zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych, gdzie niezbędne jest dostarczenie ciepłej wody do sanitariatów czy też na rzecz procesów technologicznych. Poniżej w kilku zdaniach opisano kluczowe wady i zalety podstawowych urządzeń z tej kategorii.
Dużą popularnością cieszą się podgrzewacze przepływowe. Jak sama nazwa wskazuje, podgrzewają one w czasie rzeczywistym wodę przepływającą przez rury. Wyróżnia się modele gazowe i elektryczne. To wygodny wybór tam, gdzie nie ma przestrzeni na zamontowanie bojlera. Najlepiej sprawdzają się w punktowym podgrzewaniu wody (np.: przy prysznicu lub kranie). Modele te mogą mieć jednak mniejszą wydajność, przez co nie są rekomendowane w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Wymagają też stałego zasilania energią, co może zwiększać koszty ich eksploatacji.
Alternatywa są podgrzewacze pojemnościowe, czyli popularne bojlery. Z pewnością większość z nas miała z nimi do czynienia. To zbiorniki, w których znajduje się podgrzana woda. Konstruuje się je w ten sposób, aby utrzymywały dłużej temperaturę wody. Urządzenia mogą być zasilane energią elektryczną lub też kotłem gazowym, lub na paliwa stałe. Lepiej sprawdzają się przy większym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę. Są jednak sporych rozmiarów i po montażu zajmują cenną przestrzeń.
Na rynku dostępne są też mniej popularne podgrzewacze. Wśród nich znajdują się m.in. modele solarne, indukcyjne czy też hybrydowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Warto zapoznać się z nimi przed finalizacją zakupu. Podczas wyboru podgrzewacza wody należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Dobór podgrzewacza warto skonsultować z branżowym ekspertem, który pomoże w zakupie urządzenia skrojonego na miarę danej nieruchomości.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl