Jak dobrać moc podgrzewacza cwu?

Przy budowie domu ważną kwestię stanowi wybór sposobu przygotowania (ogrzania) ciepłej wody użytkowej. Jeżeli nie ma możliwości dostarczenia do budynku wody ogrzanej centralnie, tj. przez ciepłownię lub elektrociepłownię, należy to zrobić indywidualnie w obiekcie. Zwykle realizuje się to z wykorzystaniem kotła dwufunkcyjnego (ogrzewanie pomieszczeń i wytwarzanie ciepłej wody użytkowej) lub podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.


Moc podgrzewacza

Moc podgrzewacza dobiera się ze względu na zapotrzebowanie na produkowane przez niego ciepło, co wynika z zapotrzebowania obiektu na c.w.u. o określonej temperaturze. Trzeba więc wziąć pod uwagę dobowe zużycie c.w.u. w obiekcie, ilość i charakter punktów poboru c.w.u., a także godzinowy współczynnik nierównomierności rozbioru ciepłej wody użytkowej, charakteryzujący zmienność zużycia c.w.u.. Należy zwrócić uwagę, że z mocą podgrzewacza pojemnościowego powiązana jest również jego pojemność, która wzrasta wraz zapotrzebowaniem na c.w.u., a maleje ze wzrostem temperatury tej wody (ochładzanie c.w.u. za pomocą mieszania z wodą zimną). Z mocą powiązany jest również rodzaj zasilania w przypadku podgrzewaczy elektrycznych, albowiem podgrzewacze o małych mocach zasilane są zwykle z sieci jednofazowej (napięciem 230 V), a podgrzewacze o mocach większych z sieci trójfazowej (napięciem 400 V).

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja, www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ] Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą autora.

Foto: Daikin