Jak nazwa wskazuje, gazowy podgrzewacz wody to urządzenie, które odpowiada za podgrzanie ciepłej wody użytkowej. W tym celu wykorzystuje gaz, który pobiera z instalacji gazowej. To sprawia, że urządzenia te można montować tylko tam, gdzie jest pociągnięta instalacja gazowa. Dotyczy to przede wszystkim starych bloków, budynków wolnostojących i biur. Możliwe jest również korzystanie z gazowych podgrzewaczy wody w nowym budownictwie, o ile zostanie pociągnięta instalacja.
Pojemnościowe modele to takie, które najpierw podgrzewają wodę, a następnie przechowują ją w specjalnym zbiorniku. Wielkość zbiornika można dopasować do liczby domowników oraz ich realnych potrzeb. Urządzenia tego typu nazywane są bojlerami. Zastosowanie w nich dodatkowej warstwy izolacyjnej sprawia, że wysoka temperatura wody może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Pod tym względem to wygodne rozwiązanie. W ramach pojemnościowych gazowych podgrzewaczy wody wyróżniamy urządzenia ciśnieniowe oraz bezciśnieniowe. Te ostatnie są wyraźnie mniejsze i stosuje się je tylko w podłączeniu do jednego punktu. W związku z tym zdecydowanie częściej w budynkach mieszkalnych stosuje się z podgrzewaczy ciśnieniowych.
Tego typu sprzęt powszechnie nazywany jest piecykiem gazowym. W momencie odkręcenia ciepłej wody w kranie, przepływa ona przez podgrzewacz. Dzięki temu w komfortowych warunkach możemy brać kąpiel, myć ręce czy też zmywać naczynia. Modele tego typu dzielimy na jednopunktowe i wielopunktowe. Te drugie z powodzeniem podgrzeją wodę dostarczaną do kilku punktów jej odbioru w budynku. Aby urządzenie działało efektywnie, wymagane jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia oraz przepływu wody. Dzięki temu bez problemu podgrzeje ją zarówno w baterii umywalkowej, jak i prysznicowej lub wannowej.
Wybór konkretnego modelu uzależniony jest od realnych potrzeb domowników i specyfiki nieruchomości. W przypadku podgrzewaczy pojemnościowych niezbędne jest wygospodarowanie miejsca na zbiornik z wodą. Stosuje się je zwłaszcza w domach jednorodzinnych, gdzie zbiornik umieszcza się w pomieszczeniu użytkowym w piwnicy. W przypadku mieszkań, domków letniskowych i małych domów, częściej spotyka się gazowe podgrzewacze przepływowe. Alternatywą dla nich są modele elektryczne, które są łatwiejsze w montażu i bezpieczne w eksploatacji.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl