Jak poprawić efektywność energetyczną domu?

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na efektywność energetyczna domu. Rosnąca świadomość w tym obszarze sprawia, że poszukujemy sposobów na redukcję zużycia energii przy jednoczesnym poprawieniu komfortu codziennego życia. Warto się nad tym zastanowić. Wszystko dlatego, że im lepsza efektywność energetyczna domu, tym niższe rachunki związane z eksploatacją nieruchomości. Jak poprawić te parametry?

Przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych 

Niezwykle ważne w kontekście poprawy efektywności energetycznej budynku jest wykonanie niezbędnych prac termomodernizacyjnych. Warto rozpocząć je od audytu energetycznego. Wskaże on na obszary, które wymagają interwencji. Dzięki temu inwestor skupi się na tym, co w danym momencie najważniejsze. Prace termomodernizacyjne obejmują m.in.: wykonanie wysokiej jakości izolacji termicznej, wyeliminowanie mostków termicznych, wymianę stolarki okienno-drzwiowej, wymianę żarówek na energooszczędne czy też modernizację instalacji elektrycznej. Te prace mogą znacznie zmniejszyć straty ciepła w budynku i sprawić, że będzie on bardziej energooszczędnym. Kluczowym elementem prac związanych z termomodernizacją nieruchomości jest wymiana źródła ciepła, o ile jest to niezbędne. 

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania

Aby poprawić efektywność energetyczną domu, należy starannie wybrać wysokiej jakości system ogrzewania. Pod kątem parametrów technicznych i wydajności musi on być dopasowany do potrzeb domowników oraz kubatury domu. Tylko w ten sposób można zoptymalizować koszty związane z ogrzewaniem budynku i nie generować niepotrzebnych kosztów. Idealnie, jeżeli system ogrzewania da się połączyć z odnawialnymi źródłami energii (m.in. pompy ciepła, kolektory słoneczne, instalacja fotowoltaiczna). Dzięki temu redukuje się zapotrzebowanie nieruchomości na energię elektryczną niezbędną do produkcji ciepła i poprawia efektywność energetyczną domu. Przy wyborze źródła ciepła warto skonsultować się z ekspertem branżowym, który dobierze urządzenie na podstawie przeprowadzonych wyliczeń. 

Automatyka domowa

Nowoczesne technologie wspierają prace związane z poprawą efektywności energetycznej domów. Tu dużą rolę odgrywa automatyka domowa. Nowoczesne systemy i sterowniki pozwalają na zaprogramowanie działania systemu grzewczego. Dzięki temu optymalizuje się koszty ogrzewania oraz poprawia efektywność energetyczną budynku. Ponadto warto uwzględnić zmianę swoich codziennych nawyków. Odradza się m.in.: przegrzewanie pomieszczeń, wietrzenie ich przy włączonym ogrzewaniu czy też pozostawianie włączonego ogrzewania na wysoką temperaturę podczas nieobecności domowników. Wystarczy zmienić te nawyki, a wpłynie to korzystnie na redukcję kosztów eksploatacyjnych nieruchomości. To w połączeniu z poprawą efektywności energetycznej może dać sporo korzyści.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl