Ogrzewanie w domach energooszczędnych inteligentne ogrzewanie

Od kilku lat standardem stało się budowanie domów energooszczędnych, jak również termomodernizacja istniejących budynków i zmiana systemów grzewczych w tych budynkach.

Inwestorzy dbają o to, by ich domy były ciepłe (energooszczędne), ponieważ coraz częściej zwracają uwagę na koszty ich eksploatacji. Zwiększyła się też świadomość ekologiczna inwestorów i dlatego poszukują oni rozwiązań pozwalających tanio i czysto (ekologicznie) ogrzewać dom. Przykładem tego jest kocioł kondensacyjny, który w ostatnich latach jest standardem w nowo budowanych budynkach. Lepszym rozwiązaniem jest tylko wykorzystanie energii odnawialnej dostarczanej za pomocą pompy ciepła.

Pompy ciepła w Europie stosowane są już od wielu lat. W wielu krajach takich jak: Niemcy, Szwecja czy Austria, co trzeci nowo budowany dom ogrzewany jest za pomocą tego rodzaju urządzenia. Wpływ na to mają przede wszystkim ciągle rosnące ceny paliw kopalnych, a także polityka głównego dostawcy gazu dla krajów europejskich — Rosji.

Decydując się na ogrzewanie domu, za pomącą pompy ciepła, należy sobie odpowiedzieć na pytania:

  • Jaki system grzewczy chcemy zastosować grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe?
  • Jakie dolne źródło ma mieć pompa ciepła, czyli skąd będzie pobierać energią (z ziemi, wody gruntowej, czy powietrza) ?
  • Jaką pompę ciepła kupić?
  • Czy zdecydować się na rozwiązanie tańsze, na przykład pompą ciepła wyprodukowaną przez mały zakład instalacyjny, czy urządzenie markowe?



Idealnym rozwiązaniem dla pompy ciepła jest ogrzewanie płaszczyznowe (ścienne lub podłogowe). Tak w przypadku kotła kondensacyjnego tak i pompy ciepła, najlepszą efektywność uzyskujemy przy niskiej temperaturze zasilania instalacji c.o.

Wybór i zaprojektowanie dolnego źródła jest sprawą kluczową

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie doboru projektantowi lub profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w wykonywaniu dolnych źródeł. Fachowe zaprojektowanie i wykonanie dolnego źródła pozwoli w pełni wykorzystać efektywność pompy ciepła i naprawdę tanio ogrzewać dom. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem odzyskiwanie energii słonecznej zmagazynowanej w ziemi za pomocą kolektora gruntowego (poziomego lub pionowego).

Większość urządzeń tanich to proste konstrukcje zbudowane z tanich podzespołów, które nie zawierają osprzętu instalacyjnego, czyli do ich ceny musimy doliczyć urządzenia peryferyjne, takie jak: pompy obiegowe, zawory przełączające itp.

Markowe pompy ciepła zbudowane są z wysokiej jakości materiałów, a co za tym idzie, będą dłużej nam służyły. Przeważnie też zawierają osprzęt instalacyjny, czyli nie musimy inwestować w ukryte koszty. Urządzenia kompaktowe są też łatwiejsze w montażu. Wydając kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych na pompę ciepła powinniśmy pomyśleć o trwałości urządzenia, a co za tym idzie o bezawaryjnej pracy przez długie lata. Jeśli jeszcze kupiona przez inwestora pompa ciepła będzie mogła być zdalnie, za pomocą internetu, monitorowana przez serwis, to wtedy będziemy mogli spać spokojnie.

W ostatnich latach nauczyliśmy się zdalnie, przy pomocy komputera i sieci zarządzać pieniędzmi, równie komfortowo i skutecznie można zarządzać ciepłem w domu. Zainstalowanie pompy ciepła dowolnego producenta świadczy o wysokiej świadomości inwestora i jego determinacji do aktywnego oszczędzania energii. Dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań, takich jak pompa ciepła z systemem nadzoru internetowego otrzymujemy gwarancją, że odważna decyzja i wydane pieniądze nie zostaną zmarnotrawione.

Autor: Rafał Przybyłowicz

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki