Przykładem jak to zrobić jest energooszczędny budynek w Bautzen, mieszczący sklep sportowy. Osiągnięte bardzo korzystne, wręcz rekordowe parametry energetyczne, budzą skojarzenia sportowe zbieżne z przeznaczeniem sklepu.
Opisywany budynek powstał w Niemczech w miejscowości Bautzen, ok. 50 km od Zgorzelca. Kamień węgielny pod obiekt położono 20 lipca 2007 r. Pod koniec maja 2008 r. został otwarty sklep ze sprzętem sportowym. Budynek bie rekordy energetyczne.
Bardzo prosto – jak dobrze izolowany oraz bardzo szczelny termos. Ściany zostały wymurowane z cegły silikatowej. Zastosowano ocieplenie grubości 22 cm ze styropianu WLG 032 (materiał o współczynniku λ = 0,32 W/m·K),
Dla tak wykonanej ściany wartość współczynnika U = 0,136 W/m²·K. Na styropianie został położony tynk zbrojony włóknem węglowym. Jest on bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, niż inne rodzaje tynków i dobrze chroni przed odkształceniami stosunkowo grubą warstwę styropianu.
Podłoga ma izolację grubości 24 cm, z materiału WLG 035 (materiał o współczynniku λ = 0,35 W/m·K) i wartość U = 0,137 W/m²·K . Grubość izolacji dachu z materiału WLG 035, wynosi średnio 33 cm, uzyskana dla dachu wartość U = 0,104 W/m²·K.
W budynku zostały zamontowane okna o potrójnych szybach, wartość Ug = 0,6 W/m² K, wartość Uf ramy okiennej 0,71 W/m²·K. Bardzo dokładnie zostały wykonane prace budowlane, wpływające na właściwości termoizolacyjne budynku, co sprawdzono w teście szczelności, uzyskując sensacyjny wynik 0,12/h. W obiekcie została zamontowana wentylacja z rekuperatorem o wydajności 91%. Rekuperator współpracuje z wymiennikiem ciepła, pasywnie chłodzonym. Chłodzenie powietrza jest tylko po to, aby w okresie letnim obniżyć wilgotność powietrza w obiekcie.
Do ogrzewania budynku wykorzystuje się ciepło wydzielane przez: urządzenia oświetleniowe, sprzęt elektryczny stanowiący wyposażenie techniczne obiektu oraz… klientów.
W budynku została zastosowana pompa ciepła, która w minionym sezonie grzewczym prawie nie była używana; ponieważ nie było takiej potrzeby. Na ogrzewanie pomieszczeń o łącznej powierzchni 1820 m2 przez całą zimę zużyto zaledwie 860 kWh energii elektrycznej. System oświetleniowy jest bardzo efektywny. Skuteczność świetlna opraw wynosi 90 lm/W przy bardzo dobrym oddawaniu barw – współczynnik Ra = 90. Obiekt jest przez 250 – 270 dni w roku chłodzony. Dlatego wybrano bardzo efektywny układ chłodzenia – zdecydowanie wydajniejszy energetycznie, niż system grzewczy.
"Kotłownia” – pomieszczenie techniczne z pompą ciepła (po lewej) oraz układem rozdzielczo-pompowym (pompy obiegowe) instalacji grzewczej.
Zastosowane zostało chłodzenie pasywne. Termicznie aktywowane stropy oraz podłoga odprowadzają ciepło do 10 odwiertów wykonanych na głębokość 100 m. Na schłodzenie wnętrza budynku związane z odprowadzeniem około 40 kWh ciepła potrzeba nieco powyżej 1 kWh energii elektrycznej. W okresie letnim temperatura w budynku nie przekraczała 26°C. W okresie zimowym minimalna temperatura utrzymywała się powyżej 19°C. Ciepło, które zostało wprowadzone w głąb ziemi, podniosło na koniec jesieni temperaturę gruntu do 16°C – zjawisko to zostało przewidziane w fazie projektu. Pod parkingiem położono rury, które podgrzewają go w zimie. W ten sposób została obniżona temperatura w strefie odwiertów w głębi ziemi.
Aby podkreślić ekologiczny charakter inwestycji, na dachu budynku zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, które mogą wytwarzać 30% więcej energii elektrycznej, niż potrzeba do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. Wyższe koszty budowy w porównaniu z "normalnym" domem zwrócą się w warunkach niemieckich po około 6 latach.
Budynek wykonany przez firmę budowlaną należącą do autora zalicza się do 15 najlepszych pod względem energetycznym obiektów w Niemczech. Jest w grupie finałowej „Prom roku 2009”. Konkurs zostanie rozstrzygnięty pod koniec maja. Obiekt został też mianowany do najwyższej w Europie nagrody w dziedzinie ochrony środowiska, Deutsche Umweltpreis.
W połowie maja autor planuje prezentację swojej energooszczędnej inwestycji w Warszawie, na zaproszenie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Dowiedź się więcej o budownictwie pasywnym
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl