Niezmiernie rzadko zdarza się, abyśmy przy wybieraniu działki myśleli już o wpływie jej umiejscowienia na oszczędności, jakie możemy uzyskać w zużyciu energii cieplnej. Najczęściej wtedy górę biorą względy ekonomiczne, dostęp do mediów, lokalizacja, a i otoczenie oraz estetyka działki.
Warunki otoczenia, które powinno się wziąć pod uwagę przy kupnie działki to jej usytuowanie: czy jest na wzniesieniu, stoku czy może nad jakimś zbiornikiem wodnym. W mieście działek warto szukać w części południowej lub zachodniej, bowiem to z tych kierunków w Polsce wiatr wieje najczęściej. Dzięki temu okolica położona w tych częściach aglomeracji czysta będzie od zanieczyszczeń i spalin.
Działka położna poza miastem, jeśli znajduje się na stoku najlepiej, aby był to stok południowy. Budowa domu bezpośrednio w pobliżu zbiornika wodnego może wiązać się z gorszymi warunkami klimatycznymi: wilgocią i chłodniejszym powietrzem.
Nasłonecznienie — to chyba najistotniejszy czynnik, jaki powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na działkę. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzić analizę nasłonecznienia i zacienienia terenu przez sąsiadujące obiekty. Naturalne oświetlenie pomieszczeń bez wątpienia wpłynie na zmniejszenie zużycia energii cieplnej.
Odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata pozwoli, by latem w domu było chłodno, a zimą energia słoneczna dzięki napromieniowaniu magazynowała się. Pomieszczenia powinny być tak rozplanowane, aby ciepło docierało jak najdalej w głąb budynku. Sprzyjają temu: zwarta forma budynku, prosty układ wewnętrzny, bryła w kształcie prostokąta, minimum 2-3 kondygnacje, dobra izolacja cieplna. Najdłuższa ściana powinna leżeć na osi wschód-zachód i być skierowana na południe.
Dobrze zaplanowane usytuowanie konkretnych pomieszczeń również może wpłynąć na mniejsze zużycie energii elektrycznej. I choć z pewnością każdy z Was będzie się kierował własnymi potrzebami, i przyzwyczajeniami to warto pamiętać tu o podstawowej zasadzie, według której sytuuje się salon, jadalnię czy gabinet od południa, bowiem są to pomieszczenia potrzebujące lepszego doświetlenia światłem dziennym. Również od strony południowej warto sytuować ogród zimowy lub przeszkloną werandę. Sypialnię najlepiej jest mieścić na wschodzie, zaś pokoje dziecięce mogą być usytuowane dowolnie, gdyż słońce może tu docierać o różnych porach dnia.
Właściwe usytuowanie pomieszczeń w domu to nie tylko oszczędności w zużyciu energii cieplnej, ale i elektrycznej. Dzięki niemu mieszkańcy będą się cieszyć dobrym samopoczuciem, które jak podkreślają naukowcy, często jest efektem dużej ilości naturalnego światła docierającego do wnętrz naszych domów.
Bardzo duże znaczenie mają również uwarunkowania klimatyczne terenu działki oraz rodzaj materiałów wykorzystanych przy budowie domu.
Większość architektów zmierza dziś w swojej pracy do projektowania budynków, które będą się wpisywały w ideę energooszczędności.
Dowiedź się więcej o budownictwie pasywnym