Zmiany w dyrektywie EPBD na rzecz energooszczędnego budownictwa.

18.V Parlament Europejski przyjął zmiany w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zgodnie ze zmianami, już od 2021 roku, na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Zasilane tych budynków w ciepło do ogrzewania i na potrzeby ciepłej wody użytkowej będzie musiało choćby częściowo pochodzić, z odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z przyjętymi zmianami, począwszy od 2021 roku, wszystkie nowopowstałe budynki na terenie UE będą musiały mieć prawie zerowe zapotrzebowanie na energię. Natomiast nowe budynki użyteczności publicznej muszą spełniać ten wymóg już od 2019 roku. Zmiany w dyrektywie EPBD dotyczą także starych, słabo zaizolowanych budynków, odpowiedzialnych za największe straty energii. Każdy z takich obiektów, po przeprowadzeniu na nim zmian termomodernizacyjnych, będzie musiał spełnić, chociaż minimalne wymogi energooszczędności.

Dzięki tym zmianom nastąpi poprawa efektywności wykorzystania energii w sektorze budynków oraz zmniejszenie energochłonności całej gospodarki. Przy okazji warto zauważyć, że racjonalne wykorzystanie energii niezbędnej do użytkowania budynków zaowocuje zmniejszenie emisji CO2.

Opracowanie: redakcja

Dowiedź się więcej o budownictwie pasywnym

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl