To dokładna ekspertyza techniczno-ekonomiczna, której zadaniem jest sprawdzenie wydatkowania energii elektrycznej, czy też cieplnej w danym budynku. Na podstawie audytu można precyzyjnie określić obszary, które wymagają modyfikacji, aby zwiększyć klasę energetyczną budynku. Przekłada się to później na większe oszczędności właściciela. Proces przeprowadza audytor energetyczny. Zazwyczaj jest to osoba o odpowiednim wykształceniu technicznym i doświadczeniu. Polskie prawo nie określa jednak precyzyjnie tego, kto może, a kto nie może dokonywać tego typu ekspertyz
Tak naprawdę nie ma złego momentu na przeprowadzenie audytu energetycznego. Właściciel budynku może zlecić jego wykonanie przed rozpoczęciem inwestycji związanej z termomodernizacją domu. Wymagane jest to m.in. wtedy, gdy interesuje Cię ulga termoizolacyjna lub ulga termomodernizacyjna. Jednym z punktów do spełnienia w przypadku tego typu dotacji jest wykonanie profesjonalnego audytu energetycznego. Jest wiele korzyści związane z jego przeprowadzeniem. Oprócz możliwości otrzymania dotacji, właściciel budynku jest w stanie określić obszary, które wymagają jego pilnej interwencji. Poprawa klasy energetycznej budynku przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, co jest zauważalne w Twoim portfelu. Po audycie otrzymasz świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.
Duże firmy mają obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa. To wymóg wprowadzony zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej z 2016 roku. Duże przedsiębiorstwa co 4 lata przeprowadzają audyt. Jego zadaniem jest sprawdzenie obliczeń dotyczących inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej firmy, a także wskazanie obszarów, gdzie warto poszukać oszczędności. Ma to na celu zwiększenie świadomości właścicieli firm w zakresie wydatkowania energii oraz dbałości o środowisko naturalne, przy jednoczesnej poprawie efektywności ich działania. Właśnie dlatego z punktu widzenia przedsiębiorcy przeprowadzenie audytu jest tak ważne i często decydują się na niego również podmioty, które nie mają takiego obowiązku prawnego.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie, redakcja: (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.