Wymiana pompy obiegowej w instalacji

Po pewnym czasie użytkowania każda instalacja centralnego ogrzewania wymaga modernizacji albo wymiany na nową. Z biegiem czasu instalacja przestaje być sprawna i występują duże straty ciepła. Rosną rachunki za ogrzewanie.

 

Sprawnie działająca instalacja centralnego ogrzewania to - poza ociepleniem budynku - podstawowy warunek zmniejszenia wydatków na energię cieplną. Myśl o modernizacji instalacji grzewczej przychodzi do głowy zwykle wtedy, gdy coś zaczyna nam w niej przeszkadzać. Psujący się kocioł, wysokie rachunki za ogrzewanie, niewygodna obsługa, zbyt niska temperatura w pomieszczeniach. Aby sprawnie i skutecznie przeprowadzić modernizację przede wszystkim należy ustalić, czy konieczna jest wymiana grzejników lub rur, czy też i grzejników, i rur. Jeśli dokładnie sprawdzimy instalację, nie wydamy niepotrzebnie pieniędzy na wymianę elementów, które jej nie wymagały, i jednocześnie nie pominiemy tych, które wymiany wymagają. Grzejniki i rury to nie jedyne elementy instalacji, na których wymianę najczęściej decyduje się użytkownik. Na znaczną poprawę pracy instalacji, a co za tym idzie na zmniejszenie rachunków za ciepło i poprawę komfortu użytkowania wpływ ma także wymiana takich elementów jak pompa obiegowa c.o., naczynie wzbiorcze, zawory regulacyjne, a chyba w największym stopniu kocioł lub wymiennik ciepła.

 

Wymiana pompy obiegowej

Modernizacja instalacji grzewczej (związana z wymiana rur, grzejników, zaworów termostatycznych) wymaga często zamontowania pompy obiegowej. Użycie rur o mniejszych średnicach, różnego rodzaju zaworów, powoduje zwiększenie oporów przepływu wody. Układ grawitacyjny wtedy się już nie sprawdzi. Pompa obiegowa w instalacji c.o. wymusza cyrkulację w obiegu grzewczym i umożliwia równomierne doprowadzenie wody zasilającej do wszystkich grzejników. Łatwo je zamontować i nie potrzeba na nie dodatkowego miejsca, zużywają niewiele energii, nie wymagają obsługi. Większość pomp obiegowych produkowana jest jako dwu- lub trzystopniowe, co ułatwia dobór ich wydajności do konkretnej instalacji. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż pompy obiegowej na przewodzie zasilającym instalację centralnego ogrzewania. W wielu kotłach pompa obiegowa jest zamontowana fabrycznie, wtedy podczas modernizacji instalacji i wymiany kotła nie trzeba jej osobno kupować

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie, redakcja: A.J.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.