Czym są i do czego służą pompy i systemy pompowe

W systemach ogrzewania wykorzystuje się pompy i systemy pompowe. Urządzenia te stosuje się po to, aby zapewnić stałą cyrkulację wody (czynnika grzewczego) w instalacji c.o. Systemy tego typu stosuje się w różnego typu budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Zastosowanie pompy pozwala na ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem wody oraz wpływa na komfort jej użytkowników. Sprawdź, jak działają współczesne pompy do c.o i c.w.u. 

Pompy cyrkulacyjne do instalacji c.w.u. 

Pierwszym z rodzajów są pompy cyrkulacyjne. Przeznaczone są do stosowania w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Działanie tego typu pompy polega przede wszystkim na tłoczeniu wody o podwyższonej temperaturze do poszczególnych punktów układu c.w.u. Dzięki temu w punktach odbioru wody (kranach) można korzystać z gorącej wody. To sposób na stałe zapewnienie dostępu do ciepłej wody. Jednocześnie ogranicza się zużycie zimnej wody, która musiałaby zlecieć z kranu, jeżeli nie zastosuje się pompy cyrkulacyjnej. 

Specyfika działania pompy cyrkulacyjnej polega na tym, że woda w instalacji tłoczona jest cały czas. Urządzenia tego typu stosuje się zarówno w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, firmach, budynkach użyteczności publicznej, jak i w gospodarstwach rolnych. Należy jednak pamiętać o tym, że pompy cyrkulacyjne nie są w stanie podnosić cieczy na dużą wysokość, dlatego warto sprawdzić potencjał ich zastosowania dla konkretnego budynku. Podstawowy podział pomp cyrkulacyjnych obejmuje: bezobsługowe, sterowane elektronicznie, monoblokowe, jednofazowe i trójfazowe. System optymalnie działa w połączeniu z pętlą cyrkulacyjną. Pozwala to na wygenerowanie realnych oszczędności na zużyciu wody.

Pompy obiegowe do instalacji c.o.

W przypadku instalacji centralnego ogrzewania stosuje się pompy obiegowe. Mechanizm działania tego typu urządzeń polega na wprowadzaniu w ruch czynnika grzewczego (najczęściej wody), który przemieszcza się po poszczególnych elementach zamkniętego systemu grzewczego c.o. Pompy obiegowe z powodzeniem wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach przemysłowych. 

 W skład pompy obiegowej wchodzi dedykowany wirnik, który przyspiesza pęd tłoczenia wody. Dzięki temu jest ona w stanie dotrzeć do każdego wymiennika ciepła w nieruchomości. Przekłada się to na równomierne i komfortowe ogrzewanie pomieszczeń. Pompa obiegowa sprawi, że utrzymane zostanie stałe ciśnienie przepływu cieczy, która trafi do kaloryferów lub kabli grzejnych. Współczesne pompy obiegowe z powodzeniem można podłączyć do różnego typu kotłów centralnego ogrzewania. Wybrane modele posiadają silniki z kilkustopniową regulacją obrotów i prędkości przepływu wody. Warto poznać potencjał systemów pompowych do c.w.u. oraz c.o. pod kątem zastosowania ich w swojej nieruchomości. Dobór i montaż powinny być przeprowadzane przez specjalistę.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl