Oczywiście podstawowym przykazaniem związanym z ogrzewaniem jest nieprzegrzewanie pomieszczeń. Warto zadbać o optymalną temperaturę na poziomie 20-22 stopni Celsjusza w zależności od realnych potrzeb domowników. Jeżeli Ci chłodno, to najpierw postaraj się cieplej ubrać. Wystarczy ciepła bluza, skarpetki lub długie spodnie, aby znacznie poprawić swój komfort cieplny bez konieczności zwiększania ogrzewania. To prosty sposób na poprawę efektywności działania systemu i ograniczenie jego kosztów.
Urządzenie oddające ciepło do wnętrza (np. grzejnik, kominek) nie może być przesłonione meblami. Koniecznie o to zadbaj. W przeciwnym razie ogrzewanie będzie nieefektywne, a Ty będziesz ponosić większe koszty. Odpowiednio zaplanuj rozmieszczenie elementów wyposażenia wnętrza, aby poprawić działanie wykorzystywanego systemu grzewczego.
Ciekawym wyborem pod kątem poprawy efektywności ogrzewania jest wykonanie ekranu zagrzejnikowego. Może on powstać z kawałka blachy lub ze specjalnej maty. Wystarczy dociąć je do pożądanego rozmiaru i zamontować na ścianie za grzejnikiem. Dzięki temu ciepło będzie zachowywane w pomieszczeniu i jeszcze lepiej po nim rozprowadzane. Oczywiście to rozwiązanie dedykowane systemom z tradycyjnymi grzejnikami ściennymi. Jeżeli posiadasz ogrzewanie podłogowe, to staraj się unikać wykładzin i dywanów, które będą ograniczać przenikanie ciepła do wnętrza.
Kolejnym domowym sposobem na zwiększenie efektywności ogrzewania jest poprawa szczelności drzwi i okien. Zweryfikuj to, czy przez te elementy konstrukcji nie ucieka wiele ciepła. Następnie zadbaj o odpowiednie ustawienie okien i drzwi oraz ich dodatkowe zabezpieczenie izolacją. Drzwi i okna powinny dobrze i szczelnie się zamykać. Osiągniesz to m.in. poprzez wymianę zniszczonych uszczelek czy też wyregulowanie zawiasów.
Domowy sposób na zwiększenie efektywności ogrzewania? To m.in. wpuszczanie światła słonecznego do wnętrz, które będzie odpowiadało za ich dogrzewanie. To naturalna energia, z której warto korzystać. Analogicznie po zmroku warto przesłaniać okna, aby zredukować straty ciepła i wychładzanie się ścian, które akumulują w sobie energię cieplną. Po to stosuje się przesłony w postaci: rolet i żaluzji. Zastosuj się do tych prostych wskazówek, które z powodzeniem wdrożysz we własnym zakresie, a wyraźnie poprawi się efektywność ogrzewania w Twoim domu lub mieszkaniu.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.ogrzewnictwo.pl